Jak najlepiej spędzić wakacje w Kudowie Zdrój z dziećmi i nie tylko

Planujesz wakacje w Kudowie z rodziną i zastanawiasz się co można u nas robić? Wiemy dokładnie bo jesteśmy stąd, tu się wychowaliśmy, ale także słuchamy wrażeń gości i wiemy co ich zachwyciło, co ich zaskoczyło a czego napewno nie polecą innym.

Zacznijmy od naszej najbliższej okolicy: 

Kudowa Zdrój - atrakcje i fajne miejsca dla dzieciPark Zdrojowy

Niecałe 100m od naszych willi. Serce miasta. Super dla wszystkich: świetne trasy do biegania rankiem (również ze ścieżką zdrowia gdzie są kółka akrobatyczne, równoważnie, slalomy z opon, ławkę do ćwiczeń mięśni, brzucha, ścianka wspinaczkową i wiele innych. Przy każdym stanowisku opisane są ćwiczenia). Dzieci mogą biegać bez trzymania się za ręce z rodzicami bo aut nie ma, jest fajnie i bezpiecznie. W samym parku pyszne lody i zapiekanki - tak na świeżym, czystym powietrzu smakują najlepiej. Latem dużo tu koncertów.  Jest co robić i gdzie odpocząć. Za stawem jest fajne miejsce ze smażalnią ryb z dużym placem zabaw dla dzieci

Capitalna Zabawa

Bardzo fajne miejsce do szaleństw. Dwa poziomy do zabawy, zjeżdżalnia, basen z piłeczkami, tor przeszkód. Sala też wyposażona jest w zabawki wspomagające rozwój dziecka i miejsce do zabawy dla dzieci do 3 roku życia. Dla dorosłych pyszna kawa, ciasto i bardzo szybki internet. W recepcji Antica mamy zniżkowe bilety.

Muzeum zabawek

Jeśli chciałbyś na chwilę wrócić do beztroskich lat dzieciństwa, pokazać dzieciom czym się kiedyś bawiłeś, zastanawiasz się jak wyglądały zabawki naszych pradziadków lub po prostu szukasz miejsca, w którym spędzisz niezapomniane popołudnie, wybierz się do Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdroju. To niezwykłe miejsce, w którym każdy odnajdzie dla siebie coś intrygującego. Świetne zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Poznaj historię z innej perspektywy i przenieś się do miniaturowego świata, z którego nie będziesz chciał wyjść.

Trasy rowerowe Kudowa Zdroj

Rowerowa Kudowa to unikatowy w skali kraju produkt turystyczny. Dzięki współfinansowaniu ze środków finansowych Wspólnoty Europejskiej oddano do użytku ścieżki rowerowe, które pozwalają kolarzom i turystom rowerowym bezpiecznie i komfortowo poruszać się po mieście. Najważniejsze jest jednak to, że kudowskie ścieżki rowerowe wpięte są w czeski system ścieżek rowerowych, co daje nieograniczone możliwości eksploracji tego arcyciekawego pod względem turystyczno-krajoznawczym pogranicza kudowsko-nachodskiego. Jest jeszcze coś dodatkowego i bardzo wyjątkowego, w każdy weekend jeżdżą przez Kudowę cyklobusy, które wywożą turystów wraz z rowerami w Góry Stołowe i Góry Orlickie. W naszej recepcji mamy mapki tras ktore zaczynaja sie od naszej willi.


Kaplica czaszek

Spragnieni mocniejszych bodźców koniecznie muszą udać się do kaplicy czaszek w Czermnej, jednej z dzielnic Kudowy. Wrażenie, jakie robi wnętrze kaplicy, na długo pozostaje w pamięci. W niewielkim i dusznym wnętrzu budynku z 1776 roku znajduje się około 23 tys. ludzkich czaszek. Wyłożone są nimi ściany i sufit.


Przejazd meleksem - historia Kudowy

Mieszkając w Kudowie od dziecka myśleliśmy, że wiemy o naszym mieście wszystko. Ale żadne przewodniki, story internetowe czy książki są tak pełne niespodziewanych informacji o Kudowie jak nasz Pan Janek. Nie spodziewaliśmy się jak luksusowa była Kudowa i jak bogaci Niemcy tu przyjeżdżali.   Pojazd  jest  13  osobowy  i  wyposażony  jest  w  ekran  LCD  oraz  zestaw  głośników. Podczas  jazdy  wyświetlany  jest  film  pt.  “Dzieje  i  historia  Kudowy  Zdroju”.  Film  ten został  zrealizowany  na  podstawie  dawnych  i  unikatowych  zdjęć  Kurortu,  około  250.   W   trakcie zwiedzania  są  postoje  i  opowiadane  różne  ciekawostki  o  miejscach,  które  mijamy. 

Szlak Ginących Zawodów w Czermnej

Gospodarstwo składające się z pracowni garncarskiej, kuźni, chaty robótek ręcznych i domu chleba. Smakowi wiejskiego chleba posmarowanego smalcem trudno się oprzeć... W pracowni garncarskiej odbywają się pokazy toczenia naczyń z gliny, a każdy z gości ma możliwość spróbowania swoich sił na kole garncarskim. Dla dzieci największą atrakcją jest zwierzyniec, a w nim m.in: kangury,bażanty, kozy, alpaka i jelenie, które chętnie jedzą z ręki. Spokojnie można się tam udać od nas spacerkiem.

Skansen w Pstrążnej

 Ten, jedyny skansen na Dolnym Śląsku powstał w oparciu o stare domy w Pstrążnej i wzbogacony przez zwiezienie do Pstrążnej zabytkowych obiektów budownictwa drewnianego z całego Pogórza Sudeckiego. Każdy dom jest bogato wyposażony w stare sprzęty i przedmioty używane od XVIII wieku. Skansen jest położony malowniczo, na zboczu, widać wszystkie obiekty, włącznie z ludowym amfiteatrem, dzwonnicą alarmową i kapliczkami. Z najwyższego miejsca, na którym obudowany jest wiatrak, widać przepiękną Śnieżkę i całe pasmo Karkonoszy. Obok skansenu jest łowisko pstrąga i karpia. Można samemu łowić wędką i smakować złowione przez siebie ryby. Jest także bogato wyposażona karczma.

Korty tenisowe

Na świeżym, zdrowym i czystym powietrzu znajdują sie korty tenisowe w Parku Zdrojowym. Aby zarezerwować kort lub lekcję tenisa proszę dzwonic na 665 507 068. Korty sa otwarte codziennie od 8:00-21:00. Czy nie fajnie byłoby się nauczyć grać w tenisa będąc na urlopie?

Konie - Ranczo Montana

Rancho Montana położone jest na malowniczym obszarze pogranicza polsko-czeskiego. Z ujeżdżalni rozciąga się widok na masywy górskie po czeskiej stronie. Rancho dysponuje rozległymi pastwiskami, na których nasze konie przebywają całą dobę i jedynie w zimie są zamykane na noc w stajni. Dzięki takiej, zbliżonej do naturalnych warunków, hodowli, konie nie maja kłopotów zdrowotnych. Są również zrównoważone psychicznie, co daje komfort jeźdźcom w czasie wyjazdów terenowych. Nie ma koni, które się nie tolerują, dzięki czemu przypadkowe zbliżenie się do drugiego konia nie skutkuje natychmiastowym kopnięciem. Prowadzone są tu jazdy i szkolenie jeździeckie w stylu western. Propagowana jest właśńie ta forma jazdy konnej uważając, że w przypadku długich konnych wycieczek i rajdów, zwłaszcza w górskim terenie, western jest bardziej przyjazny i wygodny zarówno dla jeźdźca, jaki i konia. Rancho zaprasza osoby niemające wcześniej kontaktu z końmi, żeby z naszą pomocą odkryli w sobie jeździecką pasję.  Więcej info tutaj.  

Park linowy

Mosty linowe, tyrolki składające się na tor o długości 500m., tym ugościmy wszystkich, poszukujących adrenaliny: dzieci, młodzież, dorosłych, oraz grupy zorganizowane. Czynne w godzinach od 10 do 20, a gdy potrzeba to i do zmierzchu zostaniemy. Planujemy również nocne wejścia na które serdecznie zapraszamy, po wcześniejszej rezerwacji pod numerem telefonu 604485629.


AquaPark na niepogodę i nie tylko

Basen sportowo rekreacyjny „Wodny Świat“ jest wielką atrakcją nie tylko dla gości uzdrowiska, turystów oraz wycieczkowiczów, ale również dla mieszkańców regionu. Obiekt znajduje się w centrum uzdrowiska. W skład jego wyposażenia wchodzi: basen sportowo – rekreacyjny o długości 25 m, basen rekreacyjny, brodzik dla dzieci, ślizgawka, wanny do hydromasażu (jacuzzi) oraz część fitnessowa obejmująca: sauny, solarium, siłownię, gabinet masażu i dwa tory do gry w kręgle. Basen jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. W naszej recepcji wszyscy goście Antica i Elizabeth mogą kupić zniżkowe bilety.


Top 5 jednodniowe wycieczki po okolicy

Góry Stołowe pełne labiryntów

Zwiedzaniu Kudowy i spacerom po Parku Zdrojowym można oddawać się bez końca, ale koniecznie trzeba odwiedzić kilka miejsc w okolicy. Kudowa-Zdrój jest przepięknie położona na zachodnich skłonach Gór Stołowych. Leżące w Środkowych Sudetach pasmo tworzy malowniczy krajobraz pełen nieprzebytych lasów, samotnych szczytów górskich i tajemniczych, skalnych labiryntów przypominających scenografię do powieści Tolkiena. Najsławniejszy szczyt Gór Stołowych - Szczeliniec wznosi się na wysokość 919 m n.p.m. Jego szczyt zajmuje powierzchnię o długości 600 metrów i szerokości 300 m i usiany jest gęsto stojącymi skałami, które tworzą malowniczy labirynt. Niegdyś Szczeliniec uchodził za górę nie do zdobycia. Dopiero w końcu XVI wieku wszedł na szczyt pewien jezuita. Dziś prowadzą tam 664 kamienne stopnie, które są dziełem Pabla, sołtysa Karłowa. Przed II wojną światową turyści, jaki i mieszkańcy okolic, całymi rodzinami wchodzili na Szczeliniec, aby podziwiać stąd wschody słońca. Odbywały się też na szczycie wystawne bankiety, od których do dziś całe pasmo nosi nazwę Gór Stołowych. Znajduje się tutaj też najstarsze schronisko turystyczne w Sudetach, "Na Szczelińcu", które działa nieprzerwanie od 1815 roku. Zbudowane w architekturze szwajcarskiego, górskiego hotelu schronisko jest jedynym w Sudetach, do którego nie ma żadnego dojazdu, a wszystkie niezbędne produkty dostarczane są tam wyciągiem linowym.Na najwyższym punkcie równiny na szczycie Szczelińca Wielkiego jest skała, na którą wchodzi się po specjalnie zamontowanych, metalowych schodkach. To Fotel Pradziada, obowiązkowy punkt dla wszystkich turystów. Za pierwszego zdobywcę Fotela uważany jest jezuita, który pozostawił tu inicjały SJ i nieczytelną już dzisiaj datę. Prawdopodobnie był to 1576 lub 1565 rok. Miejsce to odwiedził również pod koniec XVII wieku cesarz Fryderyk Wilhelm II i jego synowie. W 1813 był tu z kolei Fryderyk Wilhelm III.

Położone tuż obok Błędne Skały to jedna z największych atrakcji Dolnego Śląska, tajemniczy, skalny labirynt, w którym można się zgubić. Spaceruje się tutaj pomiędzy skałami, są miejsca, w których jest tak wąsko, że trzeba się po prostu przeciskać. Nic dziwnego, że z wieloma ich zakamarkami wiązały się kiedyś powtarzane przez miejscową ludność legendy i mrożące krew w żyłach opowieści.Praga

Praga jest najpopularniejszym wśród turystów miastem środkowej Europy, przez wielu uznawana jest za najpiękniejsze miasto starego kontynentu, znajduje się też w pierwszej szóstce najczęściej odwiedzanych miast Europy. Od naszych willi oddalona jest o około 150km. Duża popularność miasta wynika przede wszystkim z bardzo małej ilości zniszczeń po II wojnie światowej, niskich kosztów pobytu w porównaniu do miast Europy Zachodniej, kluczowa jest też obecność szybkich połączeń lotniczych i kolejowych z wszystkimi większymi miastami regionu. Zwiedzanie miasta jest dość proste, większość zabytków, muzeów i atrakcji usytuowana jest blisko centrum, w dzielnicach Stare miasto, Mala Strana, Josevov, Hradczany, Nowe miasto.  Polecamy stronę z informacjami na temat Pragi. Biuro Turystyczne Szopen Tour w Kudowie organizuje jednodniowe wycieczki, specjalne znizki dla naszych gosci Kalendarz Wycieczek Agencja Turystyczna Sudety organizuje jednodniowe wycieczki z Kudowy do Pragi, wyjazd o 7;40 i przyjazd do Kudowy o 20:00. Więcej informacji tutaj.  Szykujemy prowianty za darmo!


Skalne miasto Adrspah

Przepiękne, unikalne Skalne Miasto. Formy skalne zbudowane z piaskowca płytowego malowniczo i wspaniale wyrzeźbione przez Naturę. 100 metrowe skalne ściany sprawiają często monumentalne wrażenie. Znajdziemy tutaj skalny wodospad, piękne szmaragdowe jezioro starej piaskarni otoczone różnobarwną roślinnością oraz górne jeziorko gdzie ciekawą atrakcją jest przepływ wieloosobowymi tratwami. Gorąco polecamy obejrzenie filmu na  YouTube. Do Skalnego Miasto można pojechać na wycieczkę zorganizowaną z kudowską  Agencją Turystyczną Sudety


Pałac Kuks

Pomnik dziedzictwa narodowego. Barokowy zespół budowli dawnych łazienek, pałacu i szpitala (przytułku) z kościołem pw. Świętej Trójcy i zachowaną w oryginalnym stanie barokową apteką przyklasztorną, wybudowany w końcu XVII w. Najcenniejszym elementem obiektu jest unikalny zbiór barokowych rzeźb autorstwa Macieja Bernarda Brauna przedstawiający alegorie cnót i przywar.  Główna trasa zwiedzania prowadzi zwiedzających przez pomieszczenia szpitala w Kuksie, m.inn. główną salę dawnego szpitala, kościół Najświętszej Trójcy, zakrystię czy barokową aptekę. Zdobiące ściany obrazy przedstawiają osobę F. A. Šporka. Podziwiać można tu również malowidła naścienne z tematyką „tańca śmierci“. Cykl pięćdziesięciu obrazów przedstawia równość ludzi w obliczu śmierci. W lapidarium natomiast obejrzeć można oryginały alegorii dwunastu Cnót i dwunastu Przywar autorstwa najwybitniejszego czeskiego rzeźbiarza barokowego Matthiasa Bernarda Brauna. Warto również zwiedzić Czeskie Muzeum Farmacji z rzadką zabytkową apteką. Do szpitala należy również ogród, w którym uprawiane są zioła i rośliny lecznicze, oraz sad owocowy. Film YouTube https://youtu.be/l8TrVUXP8Lk


Zoo Safari, Akwarium, Cyfrowe Planetarium w Hradec Kralove

Można tutaj zobaczyć słonie afrykańskie, nosorożce, małpy człekokształtne, drapieżniki, dziesiątki żyraf, zebr, antylop i innych. W lecie można odbyć przejażdżkę po safari afrykańskim specjalnym safaribusem. Nowością jest możliwość zakwaterowania bezpośrednio w ZOO – w hotelu Safari.  Ogród z wieloletnią historią. Rozciąga się na powierzchni 78 ha. Można tutaj zobaczyć 2 700 zwierząt (głównie afrykańskich zwierząt kopytnych) z 290 gatunków. Największą atrakcją jest zwiedzanie safari w zaciszu swojego samochodu, kiedy zwierzęta są na wyciągnięcie ręki. Ponad 600 zwierząt afrykańskich z 50 gatunków na 6 km trasie.

 Akwarium jest  o długości 5 m i szerokości 8 m oraz objętości 130 000 l wody, zamieszkiwanego przez ponad 40 gatunków ryb oraz innych gatunków tropikalnej fauny i flory Ameryki Południowej i Środkowej. Na odcinku przebiegającym przez tropikalny mostek zwiedzający mogą odczuć na własnej skórze klimat tropikalny, dzięki panującym w tym miejscu upałom oraz wilgotności sięgającej 85–90%. Na mostku można karmić ryby zakupioną karmą, a w każdy czwartek ryby karmione są z ręki przez nurka, aby urozmaicić gościom zwiedzanie. Po zakończeniu zwiedzania goście mogą odwiedzić Projekcję u Płaszczaka lub wstąpić do Café Pirania


W 2015 roku otwarto budynek nowego planetarium cyfrowego, posiadający okrągłą salę i przewyższoną widownię dla 100 osób. Specjalny półkulisty ekran projekcyjny pokrywa na całej powierzchni obraz z kilku projektorów, wchodzących w skład cyfrowego systemu projekcyjnego. Dzięki temu zwiedzający mogą podziwiać przestrzenną projekcję gwiezdnego nieba lub filmy wideo z innych dziedzin ludzkiej wiedzy.
Na dwóch piętrach biegnących po obwodzie okrągłej sali mieszczą się wystawy interaktywne „Mikroświat – makroświat“ oraz „Energia – formy i przemiany“, pozwalają zwiedzającym aktywnie w nich uczestniczyć. Poszczególne części wystawy prezentują najważniejsze zjawiska fizyczne i sposoby ich przejawiania się w procesach naturalnych, pozwalając zrozumieć, na czym polega energia i jej przemiany. Planetarium i obserwatorium astronomiczne oferuje zwiedzającym cały szereg programów –Ścieżki Planetarną i Galaktyczną, programy i obserwacje wieczorne, programy dla dzieci, obserwacje Słońca, kółko astronomiczne, klub astronomii, wykłady czy wystawy.


W naszych willach:

Mini Golf

Dostępny jest dla wszystkich gośći Antici i Elizabeth, w cenie 20zl za 2 godziny gry dla całej rodziny (cena 20zl jest za 2h a nie na osobę). Przy dluższych pobytach jest on za darmo. Do tego można sobie dokupić pamiątkowy puchar i piłeczkę golfową z napisem Villa Antica. Jest to naprawdę świetna zabawa dla całej rodziny, choć często goście podchodzą do tego sceptycznie ale  jak już zaczną to nie mogą skonczyć. Szczególnie dzieci szybko łapią bakcyla!

Villa z ogrodem

W naszym ogrodzie mamy kilkanaście leżaków słonecznych które są do Państwa dyspozycji. Goście Elizabeth mogą poprosić w recepcji Antica o wypożyczenie do ogordu Elizabeth (oczywiście bez żadnej opłaty). Dla dzieci dostępne są dwie trampoliny i huśtawki, 2 stoły do ping ponga, dwa miejsca do grillowania.

Rowery

mamy kilka rowerów do Państwa dyspozycji, prosimy o zgłoszenie się do Villi Antica. Dla dzieci krzesełka i małe rowerki. Oczywiście kaski zapięcia też.

SPA -Sauna na podczerwień i jacuzzi

Na niepogodę polecamy gorącą saunę na podczerwień i dwuosobową wannę jacuzzi. Oczywiście jest to dostępne (za dodatkową opłatą) dla wszystkich gości Antici i Elizabeth, seanse są na wyłączność.

TRX i Kijki Nordic Walking

TRX bramka jest w ogrodzie Antica a pasy i zestawy ćwiczeń dostępne są dla gości Antica i Elizabeth w recepcji Antica (nieodpłatnie). Kijki do Nordic Walking też wypożyczamy za darmo


I na koniec:  nasze ulubione miejsca w Kudowie i okolicy

- na najlepsze burgery pod słońcem (mówimy poważnie, proszę tylko poczytać sobie recenzje i zobaczyć liczne nagrody) - Uliczny Burger
- na piwko i pizzę - Cafe Domek
- na czeskie piwko - przy granicy najlepiej, w drodze do Kaplicy Czaszek
- na pyszne lody - Cafe Sissi w parku
- na szarlotkę i kawę -  Kawiarnia Magnolia
- na rybkę - dwa miejsca: jedno przy Parku Zdrojowym, za stawem z dużym placem zabaw dla dzieci i jedno przy drodze w Błędne Skały
- na prezenty z naszej okolicy - czeskie piwo :-) Supermarket Kaufland zaraz za granicą czeską
- gdy zapomnicie czegoś - w Kudowie są Rossmann, Media Expert, Dino, Biedronka, Lidl a tuż za granicą przy głównej drodze z dużym bezpłatnym parkingiem znajome nam polakom Deichmann, Kik, Pepco, drogeria DM oraz bardzo fajny sklep z zabawkami Jicyk

Odległości do atrakcji w Kudowie od naszych willi:

Supermarkety (Dino, Biedronka)- ok. 100 m.

Przestanek autobusowy w Kudowie – ok. 500 m.

Stacja PKP Kudowa – ok. 1,5 km.

Aqua Park Kudowa– ok. 500 m.

Park Zdrojowy – ok. 200 m.

Muzeum Minerałów – ok. 300 m.

Muzeum Zabawek – ok. 300 m.

Kudowski Park Rozrywki - ok. 400 m.

Kaplica Czaszek w Czermnej – ok. 2 km.

Szlak Ginących Zawodów – ok. 2 km.

Park Narodowy Gór Stołowych – ok. 1,5 km.

Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego – ok. 3 km.

Źródełko Marii – ok. 4 km.

Błędna Skały – ok. 5,5 km.

Szczeliniec Wielki – ok. 9 km.

Ogród Japoński w Jarkowie – ok. 5 km.

Papiernia Duszniki Zdrój – ok. 11 km.

Kolorowa Fontanna Duszniki Zdrój – ok. 11 km.

Bazylika w Wambierzycach – ok. 16 km.

Zieleniec- Centrum Sportów Zimowych – ok. 15 km.

Czechy – Nachod – ok. 6 km.

Czechy – Praga- ok. 134 km.


Pensjonat Spa Kudowa Zdroj Hotel Tanie Noclegi Wakacje Majowka Wielkanoc Mini Golfjpg
Pensjonat Spa Kudowa Zdroj Rowery dla dzieci atrakcjejpg
Pensjonat Spa Kudowa Zdroj Hotel Mini Golf Tanie Noclegi dla dzieci atrakcjejpg
Kudowa Zdrj Pensjonat Spa Hotel Tanie Noclegi dla dziecijpg

Wycieczka meleksem Kudowa Pensjonat Spa Pensjonaty Spa Hotele Wycieczki integracyjne tanie noclegi dla grupjpg

Kudowa Zdrj Hotele Pensjonaty Wycieczki integracyjne Pensjonat Spa Wakacje dzieci lato majowka wielkanocjpg


Pensjonat Kudowa Zdroj Rowery Tanie Noclegi dzieci Hotel Kudowa Pensjonaty Kudowa tanie noclegi wakacje atrakcje zabytki wycieczki imprezy integracyjnejpgKudowa Zdrj Pensjonat Willa Hotel Pensjonaty Hotelejpg

Kudowa Zdrj Pensjonaty Pensjonat Spa Kudowa Tanie Noclegi wycieczki integracyjne willa wakacje dziecijpg

Kudowa Zdrj Pensjonaty Spa Hotele Wille Imprezy Integracyjne wycieczki dla grup dzieci wakacje majwkajpgKudowa Zdrj Pensjonaty Hotele Wille Pensjonat Spa Hotel Willa noclegi dla grup wycieczki integracyjnejpg


Pensjonaty Kudowa Hotele Willa Pensjonat Spa Kudowa Zdroj atrakcje willa wycieczki integracyjne tanie noclegi dla grup majowka wakacje dzieci JPG


Kudowa Zdrj Pensjonat Spa Pensjonaty Hotele Wille wycieczki atrakcje okolica jpg


Pensjonaty Kudowa Zdroj Hotele Pensjonat Spa Hotel Willa dla dzieci atrakcje okolicy wycieczki dla grup imprezy integracyjneJPG


Pensjonaty Kudowa Zdroj Hotele Pensjonat Spa Hotel Willa dla dzieci atrakcje okolicy wycieczki dla grup imprezy integracyjne wakacje bdne skay capitalna zabawaJPG

Screen Shot 2018-10-03 at 111401png
Screen Shot 2018-10-03 at 112007pngScreen Shot 2018-10-03 at 110532png

Kudowa Zdrój Pensjonaty i Hotele Spa