Czekamy na Was w Kudowie

Atrakcje Turystyczne Kudowy Zdrój

Przedstawiamy Państwu atrakcje turystyczne Kudowy Zdrój warte odwiedzin. Kudowa Zdrój jest malowniczo położona u podnóża Gór Stołowych, tuż przy czeskiej granicy. Ze względu na bardzo ciekawą historię, Kudowa słynie z wielu zabytków, a okoliczne góry oraz wody mineralne sprawiły, iż nasza miejscowość od wieków jest odwiedzana przez turystów. Wspaniały mikroklimat sprawia, iż Kudowa jest idealnym miejscem na wypoczynek przez cały rok, dlatego też wachlarz atrakcji turystycznych jest bardzo szeroki. Postanowiliśmy zebrać te najważniejsze informacje w jedno miejsce tutaj, aby łatwiej było Państwu zaplanować sobie czas w naszym regionie.  W takim ogromnym skrócie (wszystkie te atrakcje opisane są poniżej):
  • Park Zdrojowy jest sercem Kudowy. Tutaj znajdują się kawiarnie, lodziarnie, korty tenisowe, woda mineralna, plac zabaw. Obok parku jest Kaplica Czaszek, Aquapark, Szlak Ginących Zawodów, ścieżka zdrowia, Altanka miłości na Górze Parkowej.
  • Góry Stołowe otaczają Kudowę. Labirynt Błędnych Skał oraz Szczeliniec to najważniejsze atrakcje gór. Po czeskiej stronie Adrspach oraz Broumovskie skały też robią ogromne wrażenie!
  • Rowery: w Kudowie jest kilka pętli singletracków Glacencis, jest pump track oraz zaczynają się polsko-czeskie trasy rowerowe. W niedalekim Zieleńcu niedawno otworzył się świetny "Family Bike Park Zieleniec".
  • Wycieczki jednodniowe: koniecznie do Pragi, ale warto też odwiedzić zamki i pałace po czeskiej stronie, Polanicę Zdrój, Twierdzę w Kłodzku.
  • Dla dzieci jest to raj: warto odwiedzić między innymi  Muzeum Zabawek, Zoo Safari w czechach, liczne parki linowe w Kudowie, place zabaw (również wewnętrzny), trasy rowerowe, wycieczki w góry, skansen w Pstrążnej. 
  • A zimą? Zieleniec Ski Arena jest zaledwie kilka kilometrów od Kudowy, a na miłośników nart biegowych czeka kilkadziesiąt kilometrów tras. 
Czy to wycieczka kulturalna, czy urlop z rodziną, wypad w góry, czy romantyczny weekend - wiemy co polecić w naszej okolicy i obiecujemy, że każdy znajdzie coś dla siebie.  Wszystkie atrakcje turystyczne Kudowy są na wyciągnięcie ręki dla naszych gości.  

Lista atrakcji turystycznych Kudowy-Zdrój i okolic

Góry Stołowe pełne labiryntów

Magiczne, przyjazne-dzieciom

Magiczny weekend z Opowieściami z Narnii 

Czy wiesz, że miejscem do zdjęć tych filmów były Góry Stołowe?

Park Zdrojowy z leczniczą wodą

Od setek lat jest sercem Kudowy

Muzeum kultury ludowej pogórza sudeckiego

Malowniczy skansen w Pstrążnej

Family Bike Park Zieleniec

Istne szaleństwo rowerowe!

Książki które warto przeczytać na urlopie w Kudowie

Nasze propozycje, wszystkie dostępne w recepcji

Muzeum Zabawek

Przenieś się do czasów swojego dzieciństwa

Najlepsze gry planszowe i karciane

Wybraliśmy dla was najlepsze gry tego sezonu

Sky Bridge 721
Najdłuższy wiszący most dla pieszych na świecie

Natura jako lek na zmartwienia, lęki, depresję

Szlak ginących zawodów

  Zobacz pokaz garncarstwa,   zwierzyniec,   wiatrak,   kuźnie   i chatkę   robótek   ręcznych.   Zasmakuj wiejskiego chleba ze smalcem

Kaplica Czaszek 

Wybudowana w stylu barokowym kaplica stała się unikatowym dziełem kultury religijnej i jedynym tego rodzaju zabytkiem w Polsce. Jest jedną z niewielu tego typu nekropolii na świecie

Lodowisko w Nachodzie

Dla całej rodziny

Narty biegowe

Gdzie się wybrać na biegówki w naszej okolicy

Destne i Olesnice w Czechach

Gdzie na narty po czeskiej stronie?

Zieleniec Ski Arena

Wyjazd na narty - Kudowa jest idealną bazą

Relaks w spa

Solankowe jacuzzi, sauna z panelem solnym bogatym w mikroelementy i sauna na podczerwień

Najlepsze miejsca na zdjęcia na Instagram

Przedstawiamy wam gdzie najlepiej się wybrać aby zrobić fajne zdjęcia

Najdłuższe w Polsce trasy rowerowe

Trasy z widokami zapierającymi wdech w piersiach

Wypożyczalnia Rowerów

Elektryczne, górskie, miejskie - nie masz swojego roweru w Kudowie? Nie ma problemu!

Przejazd po Kudowie z przewodnikiem

75 minutowa wycieczka pełna ciekawostek

Park Linowy na ulicy Kombatantów

Do wyboru są 3 trasy o różnym stopniu trudności. Trasa Niska Junior dla dzieci oraz Trasy Średnia i Wysoka dla młodzieży i dorosłych.

Ekologiczna Aronia - cud natury z Kudowy

Kudowa Zdrój znana jest właściwości zdrowotnych, dzisiaj przybliżamy Państwu zdrowe produkty z Aronii które wytwarzane są niedaleko nas. Zdrowe, ekologiczne, stworzone z miłością przez rodzinne Gospodarstwo Eko Ar

Korty tenisowe w Parku Zdrojowym

Tenis na naprawdę zdrowym powietrzu

Torfowisko pod Zieleńcem

Rośliny owadożerne, mchy, wieża widokowa

Rancho Montana

Dla pasjonatów jeżdziectwa

Joga u źródeł

Joga, kąpiel gongów, relaks

Capitalna Zabawa

Wewnętrzne szaleństwa dla najmłodszych

Wycieczka - Rafting Bardo - Spływy pontonowe i kajakowe

Ponad 3 godziny dobrej zabawy, 15 kilometrowa trasa

Kudowa z dziećmi i nastolatkami

Zobacz co czeka najmłodszych podróżników w naszym rejonie

Wycieczka do Skalnego Miasta Adrspach

Monumentalne ściany, kaniony, wodospady

Jednodniowa wycieczka do Pragi

Zobacz jedno z najpiękniejszych miast świata

Wycieczka - Zoo Safari w Dvur Kralove

Zobacz afrykańskie zwierzęta ze swojego auta!

Wycieczka - Twierdza w Kłodzku

Podziemne labirynty, rozległa forteca

Wycieczka - Polanica Zdrój

Uzdrowisko niedaleko Kudowy Zdrój

Wycieczka - Duszniki Zdrój

Muzeum papiernictwa i Park Zdrojowy

Wycieczka - Pałac Kuks

Barokowy zespół budowli Pomnik dziedzictwa narodowego w Czechach.

Wycieczka - Pałac Opocno

Pałac Opočno jest z największych i najcenniejszych zamków renesansowych w Czechach, znany z powodu galerii zawierającej wspaniałą kolekcję malarstwa włoskiego i holenderskiego, unikalnej zbrojowni i bogatych zbiorów bibliotecznych.

Klasztor benedyktyński w Broumovie

Freski, historia, piwo

Wycieczka - Sky Walk

Spacer w koronie drzew Karkonoszy

Broumovskie ściany

Grzebień Ścian Broumowskich z dalekimi widokami ze skalnych punktów widokowych 

Dzień Matki w Kudowie

Biura turystyczne w Kudowie - jednodniowe wycieczki

i nie tylko

Mini Golf w Villi Antica 

Dostępny tylko dla Gości Villi Antica i Villi Elizabeth

Blue Hills - Hotel dla psów

Najweselszy hotel w Kudowie-Zdrój

Czyli co zyskują nasi goście

Bon Turystyczny

DO POBRANIA PRZEWODNIK TURYSTYCZNY
KUDOWA ZDRÓJ I OKOLICE

Kudowa Zdrój - lokalizacja

Kudowa Zdrój jest położona w dolinie na pograniczu Gór Stołowych i Pogórza Orlickiego na wysokości od 370 do 420 m n.p.m. nad potokiem Bystra, który poprzez rzekę Metuję (cz. Metuje) wpada do Łaby (zlewisko Morza Północnego). Zajmuje Obniżenie Kudowy, będące częścią Pogórza Orlickiego. Położenie Kudowy na południowych stokach gór powoduje, że ma ona klimat łagodniejszy od miejscowości położonych w Kotlinie Kłodzkiej, od której jest oddzielona Przełęczą Polskie Wrota.

Do 21 grudnia 2007 r. w mieście były cztery przejścia graniczne na granicy z Czechami, wszystkie zlikwidowane na mocy Układu z Schengen.

Kudowa Zdrój - historia

Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z 1354 r. Wieś, która dała początek miastu, położona była na czeskim obszarze etnicznym i nazywała się Lipolitov, a następnie Chudoba. Anegdota głosi, że nazwa ta (w języku polskim bieda) odzwierciedlała status materialny mieszkańców. Znana jest też nazwa Čermenské Lázně. W 1622 pierwszy opis kudowskich wód mineralnych został zawarty w "Glacigrafii" Aeluriusa. W XVII w. odkryto źródła leczniczych wód o zróżnicowanym składzie chemicznym. W 1636 r. powstały pierwsze drewniane urządzenia kąpielowe. W 1742 r. wraz z najbliższą okolicą została przyłączona do Ziemi Kłodzkiej i wraz z nią do Śląska. W 1777 r. ukazała się we Wrocławiu broszura pt. „Publiczne Uwiadomienie Zdroiów Zdrowych lub wód mineralnych leczących na Śląsku w Kodowie, Reynercu, Altwasser, Szarlotenbrun, Salcbrun i Flinsbergu się znaydujących”. Było to dokonane przez Dawida Vogla tłumaczenie niemieckiej książeczki, wydanej w 1774 r., autorstwa Johanna Gotfrieda Morgenbessera, wrocławskiego lekarza i chemika. Publikacja zawierała informacje obejmujące m.in. wyniki przeprowadzonych analiz, skład chemiczny wód oraz medyczne ich zastosowanie. W 1783 miejscowość stała się własnością spółki lekarzy, którzy zorganizowali nowoczesne jak na owe czasy uzdrowisko.  Park Zdrojowy został założony pod koniec XVIII wieku przez barona von Stillfrieda w 1787, w miejscu wypływania źródeł mineralnych u podnóża Góry Parkowej. W początkowych latach XIX wieku park został powiększony. Założenie Parku Zdrojowego zaprojektowano na wzór parków angielskich.W 1850 pojawiło się pierwsze naukowe opracowanie wód mineralnych Adolfa Duflosa. W połowie XIX w. została uznana za pierwsze uzdrowisko kardiologiczne w Niemczech. Dawniejszy dom gościnny dla kuracjuszy „Zameczek”, obecnie sanatorium, został wzniesiony w 1772.

Dawny dom zdrojowy, obecnie Sanatorium Polonia, w którym znajduje się teatr Zdrojowy, wybudowano w 1905 jako tzw. Książęcy Dwór.

Monumentalna Pijalnia Wód z początku XX w. to półkolisty budynek, nawiązujący do stylistyki barokowej i secesyjnej. Pijalnia jest połączona z dużą, otwartą, żeliwną halą spacerową. Pod nią przebiega główna aleja parkowa i mieszczą się Nowe Łazienki. Wnętrze pijalni zdobią malowidła węgierskiego malarza Arpada Molnara, ukazujące stary zdrój oraz Dolny Śląsk z początku XX wieku. W Parku w Kudowie  jest cennych okazów mających status pomników przyrody: świerk sudecki, najpiękniejszy buk purpurowy liczący ponad 200 lat oraz najstarsze drzewo w parku, jesion wyniosły liczący około 300 lat.  Kudowa Zdrój odwiedzana była przez najbogatsze rodziny niemieckie, który przyjeżdżały tutaj na wielotygodniowe kuracje.  

Dodatkowy impuls do rozwoju miasta jako kurortu dało otwarcie linii kolejowej Kłodzko-Kudowa-Czechy w 1905 r. Podczas II wojny światowej znajdowała się tu filia obozu Gross-Rosen, w której pracowało ok. 3 tysięcy więźniów.

Po zakończeniu II wojny światowej, w 1945 r. pomiędzy Rzecząpospolitą Polską a Republiką Czechosłowacką toczył się spór graniczny, między innymi o Kudowę. Miasto weszło w skład państwa polskiego, jego dotychczasową ludność wysiedlono do Niemiec.

W 1945 r. Kudowa otrzymała prawa miejskie, w 1946 oficjalnie nadano jej obecną nazwę. W czasach Polski Ludowej rozbudowano dzielnicę przemysłową Zakrze, zmodernizowano bazę sanatoryjno-wczasową, powstało nowe osiedle mieszkaniowe z zapleczem socjalno-handlowym i domem kultury.

Większość zabytków Kudowy Zdrój utrzymana jest w bardzo dobrym stanie. Dlatego jest to wspaniałe miejsce pełne atrakcji turystycznych: każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

(żródło: anusz Czerwiński, Ryszard Chanas: Dolny Śląsk - przewodnik; Marek Żukow-Karczewski, Pięknem urzeczeni (trzy zapomniane relacje), „AURA”, Henryk Grzybowski. Zagadka nazwy Altheide/Polanica. „Ziemia Kłodzka”. 2013 

Villa Antica  Kudowa Zdrój
Atrakcje turystyczne Kudowy-Zdrój na wyciągnięcie ręki

Pensjonaty Kudowa, Pensjonaty w Kudowie, Hotele Kudowa, Hotele w Kudowie, Wille w Kudowie, Willa Kudowa, Pensjonat Kudowa, Hotel Kudowa, Willa Kudowa