Najnowsze informacje zawsze znajdą Państwo na naszych kontach społecznościowych.
Informacje na temat Kudowy i okolic znajdą Państwo szukając #CzekamyNaWasWKudowie
Magiczne, przyjazne-dzieciom
Czy wiesz, że miejscem do zdjęć tych filmów były Góry Stołowe?
Od setek lat jest sercem Kudowy
Malowniczy skansen w Pstrążnej
Istne szaleństwo rowerowe!
Nasze propozycje, wszystkie dostępne w recepcji
Przenieś się do czasów swojego dzieciństwa
Wybraliśmy dla was najlepsze gry tego sezonu
Wybudowana w stylu barokowym kaplica stała się unikatowym dziełem kultury religijnej i jedynym tego rodzaju zabytkiem w Polsce. Jest jedną z niewielu tego typu nekropolii na świecie
Dla całej rodziny
Gdzie się wybrać na biegówki w naszej okolicy
Gdzie na narty po czeskiej stronie?
Wyjazd na narty - Kudowa jest idealną bazą
Solankowe jacuzzi, sauna z panelem solnym bogatym w mikroelementy i sauna na podczerwień
Przedstawiamy wam gdzie najlepiej się wybrać aby zrobić fajne zdjęcia
Trasy z widokami zapierającymi wdech w piersiach
Elektryczne, górskie, miejskie - nie masz swojego roweru w Kudowie? Nie ma problemu!
75 minutowa wycieczka pełna ciekawostek
Do wyboru są 3 trasy o różnym stopniu trudności. Trasa Niska Junior dla dzieci oraz Trasy Średnia i Wysoka dla młodzieży i dorosłych.
Kudowa Zdrój znana jest właściwości zdrowotnych, dzisiaj przybliżamy Państwu zdrowe produkty z Aronii które wytwarzane są niedaleko nas. Zdrowe, ekologiczne, stworzone z miłością przez rodzinne Gospodarstwo Eko Ar
Tenis na naprawdę zdrowym powietrzu
Rośliny owadożerne, mchy, wieża widokowa
Dla pasjonatów jeżdziectwa
Joga, kąpiel gongów, relaks
Wewnętrzne szaleństwa dla najmłodszych
Ponad 3 godziny dobrej zabawy, 15 kilometrowa trasa
Zobacz co czeka najmłodszych podróżników w naszym rejonie
Monumentalne ściany, kaniony, wodospady
Zobacz jedno z najpiękniejszych miast świata
Zobacz afrykańskie zwierzęta ze swojego auta!
Podziemne labirynty, rozległa forteca
Uzdrowisko niedaleko Kudowy Zdrój
Muzeum papiernictwa i Park Zdrojowy
Barokowy zespół budowli Pomnik dziedzictwa narodowego w Czechach.
Pałac Opočno jest z największych i najcenniejszych zamków renesansowych w Czechach, znany z powodu galerii zawierającej wspaniałą kolekcję malarstwa włoskiego i holenderskiego, unikalnej zbrojowni i bogatych zbiorów bibliotecznych.
Freski, historia, piwo
Spacer w koronie drzew Karkonoszy
Grzebień Ścian Broumowskich z dalekimi widokami ze skalnych punktów widokowych
i nie tylko
Dostępny tylko dla Gości Villi Antica i Villi Elizabeth
Najweselszy hotel w Kudowie-Zdrój
Czyli co zyskują nasi goście
Kudowa Zdrój jest położona w dolinie na pograniczu Gór Stołowych i Pogórza Orlickiego na wysokości od 370 do 420 m n.p.m. nad potokiem Bystra, który poprzez rzekę Metuję (cz. Metuje) wpada do Łaby (zlewisko Morza Północnego). Zajmuje Obniżenie Kudowy, będące częścią Pogórza Orlickiego. Położenie Kudowy na południowych stokach gór powoduje, że ma ona klimat łagodniejszy od miejscowości położonych w Kotlinie Kłodzkiej, od której jest oddzielona Przełęczą Polskie Wrota.
Do 21 grudnia 2007 r. w mieście były cztery przejścia graniczne na granicy z Czechami, wszystkie zlikwidowane na mocy Układu z Schengen.
Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z 1354 r. Wieś, która dała początek miastu, położona była na czeskim obszarze etnicznym i nazywała się Lipolitov, a następnie Chudoba. Anegdota głosi, że nazwa ta (w języku polskim bieda) odzwierciedlała status materialny mieszkańców. Znana jest też nazwa Čermenské Lázně. W 1622 pierwszy opis kudowskich wód mineralnych został zawarty w "Glacigrafii" Aeluriusa. W XVII w. odkryto źródła leczniczych wód o zróżnicowanym składzie chemicznym. W 1636 r. powstały pierwsze drewniane urządzenia kąpielowe. W 1742 r. wraz z najbliższą okolicą została przyłączona do Ziemi Kłodzkiej i wraz z nią do Śląska. W 1777 r. ukazała się we Wrocławiu broszura pt. „Publiczne Uwiadomienie Zdroiów Zdrowych lub wód mineralnych leczących na Śląsku w Kodowie, Reynercu, Altwasser, Szarlotenbrun, Salcbrun i Flinsbergu się znaydujących”. Było to dokonane przez Dawida Vogla tłumaczenie niemieckiej książeczki, wydanej w 1774 r., autorstwa Johanna Gotfrieda Morgenbessera, wrocławskiego lekarza i chemika. Publikacja zawierała informacje obejmujące m.in. wyniki przeprowadzonych analiz, skład chemiczny wód oraz medyczne ich zastosowanie. W 1783 miejscowość stała się własnością spółki lekarzy, którzy zorganizowali nowoczesne jak na owe czasy uzdrowisko. Park Zdrojowy został założony pod koniec XVIII wieku przez barona von Stillfrieda w 1787, w miejscu wypływania źródeł mineralnych u podnóża Góry Parkowej. W początkowych latach XIX wieku park został powiększony. Założenie Parku Zdrojowego zaprojektowano na wzór parków angielskich.W 1850 pojawiło się pierwsze naukowe opracowanie wód mineralnych Adolfa Duflosa. W połowie XIX w. została uznana za pierwsze uzdrowisko kardiologiczne w Niemczech. Dawniejszy dom gościnny dla kuracjuszy „Zameczek”, obecnie sanatorium, został wzniesiony w 1772.
Dawny dom zdrojowy, obecnie Sanatorium Polonia, w którym znajduje się teatr Zdrojowy, wybudowano w 1905 jako tzw. Książęcy Dwór.
Monumentalna Pijalnia Wód z początku XX w. to półkolisty budynek, nawiązujący do stylistyki barokowej i secesyjnej. Pijalnia jest połączona z dużą, otwartą, żeliwną halą spacerową. Pod nią przebiega główna aleja parkowa i mieszczą się Nowe Łazienki. Wnętrze pijalni zdobią malowidła węgierskiego malarza Arpada Molnara, ukazujące stary zdrój oraz Dolny Śląsk z początku XX wieku. W Parku w Kudowie jest cennych okazów mających status pomników przyrody: świerk sudecki, najpiękniejszy buk purpurowy liczący ponad 200 lat oraz najstarsze drzewo w parku, jesion wyniosły liczący około 300 lat. Kudowa Zdrój odwiedzana była przez najbogatsze rodziny niemieckie, który przyjeżdżały tutaj na wielotygodniowe kuracje.
Dodatkowy impuls do rozwoju miasta jako kurortu dało otwarcie linii kolejowej Kłodzko-Kudowa-Czechy w 1905 r. Podczas II wojny światowej znajdowała się tu filia obozu Gross-Rosen, w której pracowało ok. 3 tysięcy więźniów.
Po zakończeniu II wojny światowej, w 1945 r. pomiędzy Rzecząpospolitą Polską a Republiką Czechosłowacką toczył się spór graniczny, między innymi o Kudowę. Miasto weszło w skład państwa polskiego, jego dotychczasową ludność wysiedlono do Niemiec.
W 1945 r. Kudowa otrzymała prawa miejskie, w 1946 oficjalnie nadano jej obecną nazwę. W czasach Polski Ludowej rozbudowano dzielnicę przemysłową Zakrze, zmodernizowano bazę sanatoryjno-wczasową, powstało nowe osiedle mieszkaniowe z zapleczem socjalno-handlowym i domem kultury.
Większość zabytków Kudowy Zdrój utrzymana jest w bardzo dobrym stanie. Dlatego jest to wspaniałe miejsce pełne atrakcji turystycznych: każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.