Góry Stołowe pełne labiryntów i edukacyjne centrum Parku Narodowego „Ekocentrum”

Atrakcje Kudowy-Zdrój, Gór Stołowych i okolic

Góry Stołowe pełne labiryntów i centrum edukacyjne Ekocentrum

Zwiedzaniu Kudowy i spacerom po Parku Zdrojowym można oddawać się bez końca, ale koniecznie trzeba odwiedzić kilka miejsc w okolicy. Kudowa-Zdrój jest przepięknie położona na zachodnich skłonach Gór Stołowych. Poniżej znajdą Państwo link do filmu o przejściu Błędnych Skał.


Góry Stołowe

Pasmo Gór Stołowych tworzy malowniczy krajobraz pełen nieprzebytych lasów, samotnych szczytów górskich i tajemniczych, skalnych labiryntów przypominających scenografię do powieści Tolkiena. 


Szczeliniec

Najsławniejszy szczyt Gór Stołowych - Szczeliniec wznosi się na wysokość 919 m n.p.m. Jego szczyt zajmuje powierzchnię o długości 600 metrów i szerokości 300 m i usiany jest gęsto stojącymi skałami, które tworzą malowniczy labirynt. Niegdyś Szczeliniec uchodził za górę nie do zdobycia. Dopiero w końcu XVI wieku wszedł na szczyt pewien jezuita. Dziś prowadzą tam 664 kamienne stopnie, które są dziełem Pabla, sołtysa Karłowa. Przed II wojną światową turyści, jaki i mieszkańcy okolic, całymi rodzinami wchodzili na Szczeliniec, aby podziwiać stąd wschody słońca. Odbywały się też na szczycie wystawne bankiety, od których do dziś całe pasmo nosi nazwę Gór Stołowych. Znajduje się tutaj też najstarsze schronisko turystyczne w Sudetach, "Na Szczelińcu", które działa nieprzerwanie od 1815 roku. Zbudowane w architekturze szwajcarskiego, górskiego hotelu schronisko jest jedynym w Sudetach, do którego nie ma żadnego dojazdu, a wszystkie niezbędne produkty dostarczane są tam wyciągiem linowym.


Na najwyższym punkcie równiny na szczycie Szczelińca Wielkiego jest skała, na którą wchodzi się po specjalnie zamontowanych, metalowych schodkach. To Fotel Pradziada, obowiązkowy punkt dla wszystkich turystów. Za pierwszego zdobywcę Fotela uważany jest jezuita, który pozostawił tu inicjały SJ i nieczytelną już dzisiaj datę. Prawdopodobnie był to 1576 lub 1565 rok. Miejsce to odwiedził również pod koniec XVII wieku cesarz Fryderyk Wilhelm II i jego synowie. W 1813 był tu z kolei Fryderyk Wilhelm III.


Błędne Skały

Położone tuż obok Błędne Skały to jedna z największych atrakcji Dolnego Śląska, tajemniczy, skalny labirynt, w którym można się zgubić. Spaceruje się tutaj pomiędzy skałami, są miejsca, w których jest tak wąsko, że trzeba się po prostu przeciskać. Nic dziwnego, że z wieloma ich zakamarkami wiązały się kiedyś powtarzane przez miejscową ludność legendy i mrożące krew w żyłach opowieści. 

Obszar zwany Błędnymi Skałami ma powierzchnię 22 ha. Zawiera grupę niezwykłych form skalnych o wysokości około 6 - 11 metrów, powstałych w wyniku uciekającego wietrzenia piaskowca. Wiele skał ma swoje własne nazwy, na przykład: „Kamienne Siodło”, „Kurza Stopka”, „Labirynt”, „Tunel”, „Wielka Komnata”. W pobliżu Błędnych Skał znajduje się „Głaz Trzech Krzyży”. Niegdyś był to bardzo dobrze strzeżony punkt celny między powiatem kłodzkim a Królestwem Czeskim. Na głazie widnieje wiele dat, które jak głosi legenda wyryto dla upamiętnienia schwytania przemytników. Najstarsza pochodzi z 1616 roku. Na terenie Błędnych Skał znajduje się punkt widokowy na platformie zwany „Kamiennymi Misami”. Widać stąd zarówno Szczeliniec Wielki jak i Mały, Broumovską Vrchovinę, miasteczko Machov, a przy dobrej widoczności także Karkono

Uwaga: trzeba kupić bilet online przed przyjazdem. https://pngs-m.eparki.pl


Skalne Grzyby


Położone są w północnej części płaskowyżu Gór Stołowych między Batorowem a Karłowem. Jest to grupa pierwotnie powstałych form skalnych wyrzuconych na terytorium o długości 2 km i na wysokości około 680 - 700 metrów. Skały przypominają kształtem grzyby.

Białe Skały


Jest to grupa skał na północnym i północno-wschodnim skraju płaskowyżu narożnickiego. Stoją na wysokości około 780 - 800 metrów i mają wysokość 20 - 30 metrów. Krawędź płaskowyżu w tym rejonie poprzecinana jest głębokimi wąwozami, których zbocza tworzą skalne ściany i wolnostojące wieże. Białe Skały swoją nazwę zawdzięczają tworzącej je bladej skale z piaskowca.


Radkowskie Skały
Radkowskie Skały i Skalne Słupy stanowią wschodnio-zachodnią krawędź Gór Stołowych Środkowe piętro wzgórza. Poszczególne skały lub grupy skał oddzielone są stromym, głębokim na prawie 100 metrów jarem. Ogromne donżony skalne Radkowskich Skał należą do jednego z najbardziej atrakcyjnych miejsc tego regionu.

UWAGA!

Warto odwiedzić stronę z najczęściej zadawanym pytaniami, również pytaniami związanymi z ogranizają wycieczek grupowych:

https://www.pngs.com.pl/pl/turystyka/turystfaq.html

EKOCENTRUM:

„Park Narodowy Gór Stołowych zaprasza do odwiedzenia nowego ośrodka edukacyjnego - Ekocentrum PNGS. Prezentowana jest tu nowoczesna, interaktywna ekspozycja stała poświęcona przyrodzie i historii Gór Stołowych
Pracownicy PNGS prowadzą zajęcia terenowe dla grup szkolnych, a także uczestniczą w zająciach wyjazdowych dla dzieci i młodzieży.
Od 2017r. PNGS posiada obiekt Centrum Szkoleniowo - Edukacyjnego w Karłowie (Karłów 10 - d. Hotel Karłów). W obiekcie znajdują się dwie sale konferencyjne oraz szeroka baza noclegowa.
W terenie Parku celom edukacyjnym służą ścieżki dydaktyczne:

  • Ścieżka Skalnej Rzeźby
  • Niknąca Łąka
  • Płazy
  • Czynna ochrona ekosystemów w PNGS
  • Stanowiska "Geoatrakcje Gór Stołowych"

Jedną z form nauczania w ośrodku dydaktycznym są warsztaty edukacyjne adresowane do dzieci i młodzieży Ziemi Kłodzkiej oraz przyjeżdżających w Góry Stołowe, a także do nauczycieli przedmiotów przyrodniczych. Park Narodowy Gór Stołowych organizuje także wystawy i plenery fotograficzne oraz dba o wydawnictwa - broszury i foldery związane z przyrodą Parku i jej ochroną.

Oprócz pracowników realizujących działalność edukacyjną Park zatrudnia także pracowników naukowych, którzy prowadzą prace badawcze związane z przyrodą Gór Stołowych i jej ochroną, zajmują się dokumentacją badań prowadzonych przez placówki naukowe z zewnątrz i często w nich współuczestniczą, nadzorują praktyki studentów wydziałów przyrodniczych uczelni odbywane na terenie Parku, aktywnie uczestniczą w konferencjach naukowych i zjazdach związanych z badaniami przyrody parków narodowych.

Park Narodowy Gór Stołowych wydaje od 1996 roku naukowe czasopismo - rocznik pt. "Szczeliniec" publikujące opracowania związane nie tylko z przyrodą własnego terenu ale również czeskich Gór Stołowych i chronionych partii całego obszaru piaskowcowego północno czeskiej płyty kredowej. Na obszarze tym zlokalizowanych jest kilka czeskich parków krajobrazowych i dwa parki narodowe czeski "Czeska Szwajcaria" i niemiecki "Saska Szwajcaria" leżące na przełomie Łaby, z którymi Park Narodowy Gór Stołowych prowadzi od kilku lat współpracę.”

(źródło: PNGS)

Przejście labiryntu Błędne Skały

Po deszczu, ale było bardzo fajnie

prev next

Jeżeli zainteresowały Cię atrakcje Kudowy i okolicy, zobacz jakie przygotowaliśmy oferty pobytowe w naszej Villi na różne pory roku TUTAJ

Villa Antica Kudowa-Zdrój
Atrakcje turystyczne Kudowy i Gór Stołowych na wyciągnięcie ręki

Atrakcje KudowyZdrój atrakcje kudowy atrakcje turystyczne kudowa atrakcje w Kudowie