Atrakcje Kudowy-Zdrój, Gór Stołowych i okolic

Kaplica Czaszek w Czermnej

Spragnieni mocniejszych bodźców koniecznie muszą udać się do kaplicy czaszek w Czermnej, jednej z dzielnic Kudowy. Wrażenie, jakie robi wnętrze kaplicy, na długo pozostaje w pamięci. W niewielkim i dusznym wnętrzu budynku z 1776 roku znajduje się około 23 tys. ludzkich czaszek. Wyłożone są nimi ściany i sufit.
Ksiądz Tomaszek, Czech z pochodzenia, gromadził ludzkie szczątki, które pozostały na okolicznych polach po wojnie trzydziestoletniej w latach 1618-1648, wojnie siedmioletniej (1756-1763) i wielkiej zarazie z 1680 roku. Ponieważ nikt nie był w stanie zapewnić zmarłym należytego pochówku, a psy wygrzebywały z ziemi kości, o postanowił o nie zadbać duchowny.
Wraz z pomocnikami wyeksponował kości w kaplicy, część szczątków umieszczając w krypcie. Jak ksiądz wpadł na ten pomysł? Podobno przyszedł mu do głowy w czasie podróży do Rzymu, po wizycie w tamtejszych katakumbach. Kapliczka w Kudowie miała być ich miniaturą.
Kaplica czaszek to jedyny tego typu obiekt w kraju i jeden z nielicznych w Europie. Podobne znajdują się jeszcze tylko w Rzymie i - nieco bliżej - w Kutnej Horze w Czechach.
Kolejnym unikatem w Czermnej jest drewniana szopka, pół kilometra od kaplicy czaszek. To miejsce absolutnie przedziwne. Frantisek Stepan rzeźbił figurki scyzorykiem w drzewie lipowym przez dwadzieścia lat od 1904 roku tworząc 250 ruchomych postaci, które najpierw były napędzane ręcznie, a od 1927 roku elektrycznie. Można tu stać godzinami i podziwiać każdy szczegół; mieszkańców lipowego miasteczka, kowali przy pracy, konie, pracującego kominiarza czy drwali.

Interesujące? Zapraszamy na profil "Czekamy Na Was W Kudowie" na portalu Facebook gdzie znajdą Państwo więcej informacji na temat naszej okolicy


https://www.facebook.com/CzekamyNaWasWKudowie
prev next

#CzekamyNaWasWKudowie #AktywnaKudowa #RodzinnaKudowa #KudowaZdrój

Villa Antica Kudowa-Zdrój
Atrakcje turystyczne Kudowy i Gór Stołowych na wyciągnięcie ręki

Pensjonat Kudowa Zdroj Pensjonaty Spa Kudowa Hotele Wille Noclegi dla grup wycieczki integracyjne wakacje majowka wielkanoc boze cialo jesien