Okolice Kudowy - góry, zamki, atrakcje dla dzieci i młodzieży

Idealne miejsce dla miłośników gór, rodzin, wycieczek grupowych


Zieleniec - Wyjazd na narty

Miłośnicy narciarskich emocji, szczególnie ci, którzy dopiero zaczynają sportową karierę, koniecznie odwiedzić muszą Dolinę Sportów Zimowych „Pod Świnim Grzbietem”, gdzie na oświetlonym nocą stoku można oddać się zimowemu szaleństwu. Malownicza, położona poza centrum miasta trasa, polecana jest szczególnie dla najmłodszych i początkujących narciarzy. Dodatkową atrakcją, i to nie tylko dla dzieci, jest specjalny tor snowtubingowy, w którym zjeżdża się ze stoku na śnieżnych pontonach. Bardziej zaawansowani amatorzy zimowego szaleństwa wyzwania znajdą w pobliskim Zieleńcu, w którym funkcjonuje ponad dwadzieścia wyciągów i trzydzieści zjazdowych tras narciarskich. To narciarski kurort, którego klimat przypomina Alpy. Trasy, zarówno narciarskie, jak i turystyczne są dostępne i dla początkujących, stawiających swoje pierwsze kroki na deskach, jak i dla doświadczonych narciarzy. Niepowtarzalną zaletą Ski Areny Zieleniec jest usytuowanie tras pozwalające na przejechanie całego kurortu bez zdejmowania nart i korzystania z wyciągu. Z każdym rokiem Zieleniec zyskuje też coraz więcej uznania wśród narciarzy biegowych.

W lecie okolice Zieleńca przyciągają miłośników turystyki pieszej i rowerowej, którzy cieszą się spokojem niezadeptanych Bystrzyckich. Wyjątkową atrakcją jest „Torfowisko pod Zieleńcem” – nie wolno tam zbaczać z wyznaczonej trasy, a rozległe bagnisko można podziwiać z wieży widokowejBłędne Skały i Szczeliniec

Leżące w Środkowych Sudetach pasmo tworzy malowniczy krajobraz pełen nieprzebytych lasów, samotnych szczytów górskich i tajemniczych, skalnych labiryntów przypominających scenografię do powieści Tolkiena. Najsławniejszy szczyt Gór Stołowych - Szczeliniec wznosi się na wysokość 919 m n.p.m. Jego szczyt zajmuje powierzchnię o długości 600 metrów i szerokości 300 m i usiany jest gęsto stojącymi skałami, które tworzą malowniczy labirynt.

Położone tuż obok Błędne Skały to jedna z największych atrakcji Dolnego Śląska, tajemniczy, skalny labirynt, w którym można się zgubić. Spaceruje się tutaj pomiędzy skałami, są miejsca, w których jest tak wąsko, że trzeba się po prostu przeciskać. Nic dziwnego, że z wieloma ich zakamarkami wiązały się kiedyś powtarzane przez miejscową ludność legendy i mrożące krew w żyłach opowieści.


Kotlina Kłodzka - Polanica Zdrój, Duszniki Zdrój, Twierdza w Kłodzku

Historia średniowiecznego Śląska, a zwłaszcza pogranicza polsko-czeskiego, jest tak interesująca, że Andrzej Sapkowski akcję swojej trzytomowej trylogii - "Narrenturm", "Boży wojownicy", "Lux Perpetua" - umieścił w dużej części właśnie w rejonie Ziemi Kłodzkiej i Dzierżoniowskiej. Ciekawe jest dopasowywanie do rzeczywistości, geografii oraz nazw z trylogii fantasy Sapkowskiego. Oprócz religijnych wojen husyckich na terenie Ziemi Kłodzkiej ścierały się w różnych czasach wojska polskie, czeskie, pruskie, austriackie, niemieckie. Stąd liczne warownie, twierdze, zamki i wieże rycerskie budowane w strategicznych miejscach.

Warto odwiedzić Polanicę Zdrój, Duszniki Zdrój czy Wambierzyce.

Kłodzka Twierdza - Gotycki zamek wzniesiono w Kłodzku w XIII wieku. Rok 1662 - Austriacy postanawiają przekształcić m.in. istniejący obiekt na cytadelę. Rok 1742 - twierdza w wyniku oblężenia przechodzi w pruskie ręce. Rok później rozpoczynają się trwające aż 19 lat prace nad stworzeniem silnej i nowoczesnej twierdzy. Rok 1760 to ponowne oblężenie i zdobycie twierdzy przez Austriaków. Po zakończeniu wojny siedmioletniej wraca w ręce Prus. Wtedy rozebrano średniowieczny dawny zamek. W XIX wieku twierdza pełniła rolę koszar i więzienia.

Pensjonaty Kudowa, Pensjonaty w Kudowie, Hotele Kudowa, Hotele w Kudowie, Wille w Kudowie, Willa Kudowa, Pensjonat Kudowa, Hotel Kudowa, Willa Kudowa

Skalne Miasto Adrspach

Przepiękne, unikalne Skalne Miasto. Formy skalne zbudowane z piaskowca płytowego malowniczo i wspaniale wyrzeźbione przez Naturę. 100 metrowe skalne ściany sprawiają często monumentalne wrażenie. Znajdziemy tutaj skalny wodospad, piękne szmaragdowe jezioro starej piaskarni otoczone różnobarwną roślinnością oraz górne jeziorko gdzie ciekawą atrakcją jest przepływ wieloosobowymi tratwami.

Gorąco polecamy obejrzenie filmu na  YouTube. Do Skalnego Miasta jesto około 40 minut drogi autokarem


Praga

Praga jest najpopularniejszym wśród turystów miastem środkowej Europy, przez wielu uznawana jest za najpiękniejsze miasto starego kontynentu, znajduje się też w pierwszej szóstce najczęściej odwiedzanych miast Europy. Od naszych willi oddalona jest o około 150km. Duża popularność miasta wynika przede wszystkim z bardzo małej ilości zniszczeń po II wojnie światowej, niskich kosztów pobytu w porównaniu do miast Europy Zachodniej, kluczowa jest też obecność szybkich połączeń lotniczych i kolejowych z wszystkimi większymi miastami regionu. Zwiedzanie miasta jest dość proste, większość zabytków, muzeów i atrakcji usytuowana jest blisko centrum, w dzielnicach Stare miasto, Mala Strana, Josevov, Hradczany, Nowe miasto.
Polecamy stronę z informacjami na temat Pragi.


Pałac Opoczno

Pałac Opočno jest z największych i najcenniejszych zamków renesansowych w Czechach, znany z powodu galerii zawierającej wspaniałą kolekcję malarstwa włoskiego i holenderskiego, unikalnej zbrojowni i bogatych zbiorów bibliotecznych.

Zamek renesansowy położony nad doliną Złotego potoku wzniósł czeski ród szlachecki Trčků z Lípy w drugiej połowie XVI wieku. Załmierzenie budowy rozległego kompleksu z głównym budynkiem pałacowym i trzema piętrami arkadowych lodżii zrealizowano dzięki znacznemu majątkowi rodziny z wielkim rozmachem. Cały kompleks otacza park w stylu angielskim z niewielkimi budynkami w stylu romantycznym.


Pałac Kuks

Pomnik dziedzictwa narodowego. Barokowy zespół budowli dawnych łazienek, pałacu i szpitala (przytułku) z kościołem pw. Świętej Trójcy i zachowaną w oryginalnym stanie barokową apteką przyklasztorną, wybudowany w końcu XVII w. Najcenniejszym elementem obiektu jest unikalny zbiór barokowych rzeźb autorstwa Macieja Bernarda Brauna przedstawiający alegorie cnót i przywar.

Główna trasa zwiedzania prowadzi zwiedzających przez pomieszczenia szpitala w Kuksie, m.inn. główną salę dawnego szpitala, kościół Najświętszej Trójcy, zakrystię czy barokową aptekę. Zdobiące ściany obrazy przedstawiają osobę F. A. Šporka. Podziwiać można tu również malowidła naścienne z tematyką „tańca śmierci“. Cykl pięćdziesięciu obrazów przedstawia równość ludzi w obliczu śmierci.

W lapidarium natomiast obejrzeć można oryginały alegorii dwunastu Cnót i dwunastu Przywar autorstwa najwybitniejszego czeskiego rzeźbiarza barokowego Matthiasa Bernarda Brauna. Warto również zwiedzić Czeskie Muzeum Farmacji z rzadką zabytkową apteką. Do szpitala należy również ogród, w którym uprawiane są zioła i rośliny lecznicze, oraz sad owocowy.

W latach 2013-2015 dokonano generalnego remontu kompleksu barokowego, ogrodu oraz przynależnych budynków gospodarczych

Film YouTube https://youtu.be/l8TrVUXP8Lk


Cyfrowe Planetarium Hradec Kralove

W 2015 roku otwarto budynek nowego planetarium cyfrowego, posiadający okrągłą salę i przewyższoną widownię dla 100 osób. Specjalny półkulisty ekran projekcyjny pokrywa na całej powierzchni obraz z kilku projektorów, wchodzących w skład cyfrowego systemu projekcyjnego. Dzięki temu zwiedzający mogą podziwiać przestrzenną projekcję gwiezdnego nieba lub filmy wideo z innych dziedzin ludzkiej wiedzy.
Na dwóch piętrach biegnących po obwodzie okrągłej sali mieszczą się wystawy interaktywne „Mikroświat – makroświat“ oraz „Energia – formy i przemiany“, pozwalają zwiedzającym aktywnie w nich uczestniczyć. Poszczególne części wystawy prezentują najważniejsze zjawiska fizyczne i sposoby ich przejawiania się w procesach naturalnych, pozwalając zrozumieć, na czym polega energia i jej przemiany. Planetarium i obserwatorium astronomiczne oferuje zwiedzającym cały szereg programów –Ścieżki Planetarną i Galaktyczną, programy i obserwacje wieczorne, programy dla dzieci, obserwacje Słońca, kółko astronomiczne, klub astronomii, wykłady czy wystawy.


Sky Walk - spacer w koronach drzew Karkonoszy

Unikalna drewniana konstrukcja przystosowana dla osób niepełnosprawnych i rodzin z dziećmi w wózkach prowadząca od korzeni aż ponad korony drzew.

https://www.youtube.com/watch?v=PkH7bn4fyVA


Zoo Safari

Można tutaj zobaczyć słonie afrykańskie, nosorożce, małpy człekokształtne, drapieżniki, dziesiątki żyraf, zebr, antylop i innych. W lecie można odbyć przejażdżkę po safari afrykańskim specjalnym safaribusem. Nowością jest możliwość zakwaterowania bezpośrednio w ZOO – w hotelu Safari.

Ogród z wieloletnią historią. Rozciąga się na powierzchni 78 ha. Można tutaj zobaczyć 2 700 zwierząt (głównie afrykańskich zwierząt kopytnych) z 290 gatunków. Największą atrakcją jest zwiedzanie safari w zaciszu swojego samochodu, kiedy zwierzęta są na wyciągnięcie ręki. Ponad 600 zwierząt afrykańskich z 50 gatunków na 6 km trasie.


Benedyktyński klasztor w Broumovie

Dzisiejszy kształt klasztoru w stylu późnobarokowym jest dziełem K.I. Dientzenhofera. Zespół klasztorny obejmuje ogromną bibliotekę, kościół św. Wojciecha a w nim kopia całunu turyńskiego. Ogród klasztorny, centrum kultury i edukacji.


Pałac Častolovice

Późnorenesansowy zespół pałacowo-parkowy z lat 1588 - 1644 powstały na miejscu dawnego zamku.

Znajdują się w nim bogate zbiory malarstwa (między innymi portrety królów czeskich). Specjalnością miejscowej oferty turystycznej jest program zwiedzania przystosowany dla niewidomych i niedowidzących. Wokół pałacu rozciąga się wielohektarowy park angielski, zwierzyniec ze stadem białych danieli, znajduje się tutaj również mini zoo i plac zabaw dla dzieci.

Pałac Častolovice jest to jeden z najpiękniejszych pałaców epoki renesansu w Czechach. Jest własnością hrabiny Sternbergovej. Co na Państwa czeka w komnatach pałacu? Do stałej wystawy należy dwadzieścia komnat umeblowanych od epoki renesansu po biedermeier. Pałac ma specjalną magie dzięki tekstyliom domowym, mnóstwu przedmiotów osobistych, fotografii i kwiatów. Co robić po zwiedzeniu wspaniałej wystawy pałacu? Można zrelaksować się na pięknym podwórcu z fontanną, cudzoziemską florą i fauną. Można również przysłuchać się dźwiękom delikatnej muzyki kameralnej. Można odwiedzić kawiarnie i posmakować smaczną kawę i zakąski. Jeżeli Państwo zgłodniejcie, zapraszamy do restauracji pałacowej. Dzieci ucieszy boisko albo menażeria, gdzie znajdują się różne rodzaje zwierząt egzotycznych, które dzieci mogą same nakarmić.

Nowością jest możliwość zwiedzania dla niewidomych oraz niedowidzących gości. Indywidualne zwiedzenie trwa jedną godzinę. Zwiedzanie dla niewidomych trzeba zamówić na tel. Dzięki wrażeniom dotykowym możemy niewidomym ułatwić kontakt ze sztuką i historią.


Pałac Korona Królewska

Obiekt wybudowano na planie figury przypominającej swym kształtem koronę królewską. Pałac otoczony parkiem angielskim z cennymi okazami „drzew-samotników“ i formalnym ogrodem w stylu francuskim.

Film youtube https://youtu.be/_saKXkRw3yc


Akwarium Hradec Kralove

Zapraszamy do zwiedzania akwarium o długości 5 m i szerokości 8 m oraz objętości 130 000 l wody, zamieszkiwanego przez ponad 40 gatunków ryb oraz innych gatunków tropikalnej fauny i flory Ameryki Południowej i Środkowej. Na odcinku przebiegającym przez tropikalny mostek zwiedzający mogą odczuć na własnej skórze klimat tropikalny, dzięki panującym w tym miejscu upałom oraz wilgotności sięgającej 85–90%. Na mostku można karmić ryby zakupioną karmą, a w każdy czwartek ryby karmione są z ręki przez nurka, aby urozmaicić gościom zwiedzanie. Po zakończeniu zwiedzania goście mogą odwiedzić Projekcję u Płaszczaka lub wstąpić do Café PiraniaPevnost Josefov (twierdza Jozefow)

Twierdza w historii zajmuje bardzo ważne miejsce, jest obiektem interesującym, wyjątkowym zabytkiem budownictwa militarnego z unikalnymi rozwiązaniami technicznymi, bogatą historią i tajemnicami. Twierdza Josefov nie jest wyjątkiem. Oczywiście i tutaj możemy podziwiać potężne mury obronne otoczone głęboką fosą a wszystko poprzeplatane podziemnymi tunelami. Budowę Twierdzy Josefov rozpoczęto w 1780 roku na polecenie cesarza austriackiego Józefa II. Projekt i początkowy nadzór nad budową powierzono francuskiemu inżynierowi Claude Benoit Chevalier de St. Luis de Duhamel Querlonde. Budowę ukończono w 1787 roku i twierdza mogła spełniać swoją rolę.
Film youtube https://youtu.be/J7u9M9I_rVs


Obserwatorium astronomiczne w Upicy

Obserwatorium astronomiczne położone jest wśród pięknej przyrody na górującym nad miastem pagórku. Przed jego założeniem w mieście działało kółko astronomiczne. W 1959 roku oddano do użytku budynek główny z kopułą obserwatorium i zakupiono pierwsze lunety.
Obecnie ośrodek obserwatorium stanowi zaplecze specjalistycznej działalności naukowej, a także dydaktycznej i popularyzacyjnej skierowanej do młodzieży szkolnej oraz szerokich kręgów laickich. W obserwatorium odbywają się komentowane sesje obserwacji nieba nocnego oraz dzienne obserwacje Słońca. Oferta dla zwiedzających obejmuje również różnorodne programy edukacyjne, doradztwo i konsultacje. W miesiącach letnich obserwatorium organizuje obozy dla dzieci i młodzieży z żyłką do astronomii.


Park archeologiczny w miejscowości Všestary

Odwiedź nowo otwarty Archeopark w Všestarach i spróbuj życia prehistorycznych ludzi na własną rękę. Park archeologiczny we Všestarach jest przeznaczony dla dorosłych, dzieci, turystów i specjalistów, krótko mówiąc, dla szerokiej publiczności, interesującej się historią lub archeologią. Park archeologiczny często także stanowi centrum nauki dla uczniów szkół podstawowych i średnich.

Celem parku archeologicznego jest zaznajomienie odwiedzających z życiem prehistorycznych ludzi, zatem raczej nie znajdziecie u nas dinozaurów. W tym celu powstała trzypiętrowa ekspozycja z oryginalnymi eksponatami i nazwami. Parter nosi nazwę „czeluści”, czy też „podziemia” i przedstawia świat z punktu widzenia człowieka prehistorycznego. Znajdziesz tu jaskinię z malowidłami, akwarium ze znaleziskami archeologicznymi, kopalnie krzemienia, megalityczny grób, przykłady sposobów grzebania zmarłych na naszym terytorium oraz zbiorowe znaleziska (skarby). Na pierwszym piętrze znajduje się ekspozycja „Życie prehistoryczne”. Ponieważ nikt z nas nie odwiedził czasów prehistorycznych, nawet archeologowie, obraz tamtych czasów możemy odtworzyć z wielką trudnością. Znajdziesz tu ogromny model krainy prehistorycznej oraz plansze z tematami z życia człowieka prehistorycznego. Drugie piętro, czyli „Niebo” przedstawia model krainy prehistorycznej z lotu ptaka. Dzisiaj taki widok „z nieba” wykorzystuje archeologia lotnicza. Na trzecim piętrze znajduje się przekrój przez okres prehistoryczny na terytorium Czech i Moraw, przedstawiony na obrazach Libora Baláka oraz za pomocą replik i kopii przedmiotów. Oprócz tego, znajduje się tam również sala kinowa, sala wystawowa i warsztat dydaktyczny, który jest przeznaczony przede wszystkim dla dzieci.

Muzeum uzupełnia część zewnętrzna z konstrukcjami prehistorycznych budynków z epoki kamienia łupanego, brązu oraz żelaza.

Co miesiąc park archeologiczny ożywa dzięki różnym imprezom tematycznym, podczas których można się zapoznać z zajęciami ludzi prehistorycznych w różnych porach roku oraz samemu spróbować w nich swych sił.

Villa Antica Kudowa Zdrój: 

Dlaczego warto wybrać właśnie nas:


  • jesteśmy w zabytkowej części Kudowy Zdrój, w samym centrum miejscowości, kilka kroków od Parku Zdrojowego.
  • rano witamy gości pysznym, urozmaiconym śniadaniem w formie bufetu
  • codziennie zapraszamy naszych gości na popołudniowy bufet kawowy w pięknej Restauracji Antica - bezpłatnie
  • nasz pensjonat oferuje cały wachlarz atrakcji na dni pogodne, jak i deszczowe (czy zimowe!): sala bilardowa, mini golf (latem), kącik Xbox, stół do pingponga w ogrodzie, gry planszowe, książki, piłkarzyki, kącik zabaw w restauracji, kijki Nordic Walking, sanki
  • mamy duży ogród a w nim: paleniska do grilla, mini golf, meble ogrodowe, trampolina dla dzieci, betonowy stół do pingponga. W centrum Kudowy nie jest łatwo taki znaleźć!
  • nie mamy kosztów dodatkowych: parking czy łóżeczka oferujemy bezpłatnie
  • wszystkie pokojowe wyposażone są w odtwarzacz DVD (w recepcji mamy mnóstwo filmów), telewizor, chłodziarkę, czajnik i kubki. Na powitanie wstawiamy saszetki herbaty i kawy, aby po przyjeździe goście od razu poczuli się jak w domu.
  • za dodatkową opłatą goście mogą skorzystać z jacuzzi solankowego, sauny na podczerwień z panelem solnym bogatym w mikroelementy, sauny.


Życzymy Państwu udanego pobytu w Kudowie Zdrój!


Powrót do Czekamy Na Was W Kudowie

Pensjonat Kudowa Zdroj Pensjonaty Spa Kudowa Hotele Wille Noclegi dla grup wycieczki integracyjne wakacje majowka wielkanoc boze cialo jesien

Pensjonat Kudowa Zdroj Pensjonaty Spa Kudowa Hotele Wille Noclegi dla grup wycieczki integracyjne wakacje majowka wielkanoc boze cialo jesien