Park Zdrojowy w Kudowie

Atrakcje Kudowy-Zdrój, Gór Stołowych i okolic

Park Zdrojowy i Uzdrowisko Kudowa-Zdrój

Centrum życia towarzyskiego każdego uzdrowiska toczy się w pijalni wód mineralnych. Tak jest i w Kudowie, tym bardziej, że tutejsza pijalnia wód uchodzi za jedną z najpiękniejszych w Polsce. Podobnie jak Park Zdrojowy, założony w XVIII wieku na wzór parków angielskich i rozbudowany znacznie w XIX wieku.
Wchodzi się do niego kamienną kaskadą schodów, spotykając się natychmiast z wielowiekową historią. Deptakami Parku Zdrojowego spacerowali niegdyś królowie i władcy - Fryderyk Wilhelm III, cesarz Franciszek I, czy car Rosji Aleksander I oraz Winston Churchill, Bruno Schulz i… przyszły prezydent Stanów Zjednoczonych John Quincy Adams.


Park Zdrojowy położony jest  w centrum  Kudowy Zdrój. Został zbudowany w XVIII wieku, tuż przy podnóżu Góry Parkowej. Został urządzony na styl angielski, a jego największa rozbudowa przeprowadzona została na początku XX wieku.  W parku można zobaczyć ciekawe okazy roślin takie jak np. rododendrony, saganowce, draceny, kaktusy, agawy, opuncje. Można też spotkać interesujące gatunki drzew takie jak świerk sudecki, buk purpurowy (ponad 200 letni), czy najstarsze drzewo w parku około 300 letni jesion wyniosły.  Park zamyka przepiękny staw, po którym pływają kaczki i łabędzie. Dla chętnych, którzy chcieliby je nakarmić tuż obok stawu postawiono budkę ze specjalnym pokarmemdla tych ptaków. Za stawem znajduje się już tylko przejście graniczne z Czechami. 


Centrum życia towarzyskiego każdego uzdrowiska toczy się w pijalni wód mineralnych. Tak jest i w Kudowie, tym bardziej, że tutejsza Pijalnia Wód uchodzi za jedną z najpiękniejszych w Polsce. Okazały budynekwzniesiono na początku XX wieku. Prezentuje on połączeniedwóch styli: secesyjnego i barokowego. Podkreśla to jego znaczenie pośród innych pobliskich obiektów. W części półkolistej budynku znajduje się serce pijalni-źródło, z którego można spróbować dwóch wód mineralnych:  Moniuszko i Marchlewski. Wody można pićzarówno zimne jak i podgrzane. Wnętrze Pijalni prezentuje się także bardzo okazale. W dużej mierze jest to zasługamalowideł węgierskiego malarza Arpada Molnara. Wewnętrzu budynku poza częścią z wodami mineralnymi, mają swoje miejsce kawiarnia z najsmaczniejszą kawą, ciastem i lodami w mieście, kilka sklepików z pamiątkami, a także niewielka sala koncertowa. 


Niedaleko Pijalni Wód można znaleźć wiele innych interesujących miejsc, jak np. dawną halę spacerową, fontannę, czy muszlę koncertową. Jest takżeOdwiert Wody Mineralnej zwany „Źródłem Stanisława Moniuszki”. Wiata ze źródłem wody znajduje się przy głównej alei w centrum parku. Jest to całoroczna plenerowa pijalnia wody mineralnej, gdzie na powierzchnię wylatuje szczawa wodorowęglowo-sodowa-wapniowa-arsenowa-siarczkowa. 


Kolejną atrakcją Parku jest Kudowska Tężnia Solankowa, która swoje oficjalne otwarcie miała 27 lipca 2022 .Obiekt ma 6,5 m wysokości, 13,5 m długości i 6 m szerokości. Zbudowano ją przede wszystkim z drewna modrzewiowego, a także z tarniny. Inhalacje w tężni solankowej polecane są głównie przy chorobach układu oddechowego, ale taka kuracja ma także pozytywny wpływ na nasze samopoczucie, gdyż nie tylko wycisza, ale również odpręża organizm i przywraca równowagę w stanach wyczerpania. Zalecany czas trwania inhalacji solankowej wynosi 30 min., natomiast najkorzystniejszy efekt leczniczy osiągamy przebywając w odległości nie mniejszej niż 30m. od tężni.  


Obok parku tuż przy fontannie znajduje się budynek sanatoryjny Zameczek. Położony jest w samym sercu Parku Zdrojowego i urzeka swoim wyglądem wszystkich odwiedzających uzdrowisko. Historia powstania tego budynkusięga XVIII wieku. Już  wtedy pełnił on funkcję domu gościnnego dla przyjeżdżających w te strony kuracjuszy.Obecnie na terenie obiektu znajduje się nowoczesny kompleks rekreacyjny "Słoneczne Termy Zameczek" z wieloma propozycjami aktywnego spędzania wolnego czasu, a także skutecznej odnowy biologicznej. Na gości czeka tam nowoczesny basen z bogatym systemem masaży wodnych, strefa saun z łaźnią parową, sauną śnieżną isauną fińską. Zwolennicy aktywnego wypoczynku na pewnopokochają Słoneczne Fit Centrum, które jest wyjątkowymmiejscem do treningów aerobowych i siłowych.  


Tuż obok Sanatorium ma swoje miejsce rzeźba terenowa „Leśny Lud”, a w niedalekim sąsiedztwie od „Słonecznych Term” znajdują się Korty Tenisowe. Tenis jest wspaniałym sportem dlatego szczerze zachęcamy do wykupienia lekcji i spróbowania swoich sił! Na miejscu można wypożyczyć sprzęt. Korty otwarte są od rana do wieczora, także każdy znajdzie odpowiednią porę dla siebie. Warto wiedzieć, że  gra w tenuta pozytywnie wpływa na działanie układu odpornościowego, układu krążenia oraz pracę płuc. Ponadto obniża ryzyko wystąpienia pewnych chorób, między innymi cukrzycy, osteoporozy i różnych schorzeń serca. Angażuje także do pracy wszystkie partie mięśniowe, co pozwala spalić tkankę tłuszczową, pozbyć się zbędnych kilogramów i wyrzeźbić piękną sylwetkę.

 Następną atrakcją Parku Zdrojowego jest Ogród Muzyczny. Powstał w miejscu zniszczonej dawnej atrapy kolorowej fontanny, która lata świetności miała już za sobą. Wstęp do Ogrodu jest bezpłatny i można go odwiedzać o każdej porze dnia. Nazwa ogrodu nawiązuje do pełnowymiarowych atrap instrumentów muzycznych, które zostały w nim umieszczone. Są to harfy, fortepian i kontrabas. Nie zabrakło tam  również pulpitu dla dyrygenta wraz z nutami. Instrumenty wykonane są z metalu i odlewów żeliwnych. Ogród nazwany został na cześć Honorowego Obywatela Miasta Kudowa Zdrój, inicjatora i pierwszego Dyrektora Artystycznego Festiwalu Moniuszkowskiego, który odbył się w 1962 roku – Władysława Skoraczewskiego. Festiwal odbywa się co roku do dzisiejszego dnia i znany jest na całym świecie. 


Jednym z piękniejszych miejsc w centralnej części parku jest tzw. „Biały Ogród”, w którym można podziwiać wiele wspaniale urządzonych klombów kwiatowych i rzeźb. Całość ogrodu utrzymana jest w stylu angielskim. Wielu kuracjuszy i mieszkańców uzdrowiska wykorzystuje to miejsce na popołudniowe spacery. Przechadzając po terenie Białego Ogrodu można trafić na tablicę, która podpowie jakie dokładnie gatunki roślin i kwiatów zostały wykorzystane do stworzenia wybranychklombów i rabat. Jest tu też plac zabaw dla dzieci i jeziorko z pomostem. Wieczorną porą ogród jest pięknie oświetlony, więc jest to idealne miejsce na romantyczny spacer we dwoje.


Kolejną ciekawą atrakcją Parku Zdrojowego jest Altana Miłości, która umiejscowiona jest na Górze Parkowej na wysokości ok. 450 m. n.p.m. Obiekt został wzniesiony w secesyjnej formie drewnianej altany na początku XX w.  Z altanki roztacza się piękny widok na zabytkowy Park, ale także na miejską część gminy. W oddali dostrzec można Wzgórza Lewińskie oraz podgórze Gór Orlickich. W 2014 r. Altanka Miłości przeszła gruntowny remont, dzięki któremu stała się bezpieczniejsza dla odwiedzających ją osób. Wykonano między innymi nowe barierki. Warto wiedzieć, że Altanka Miłości jest najwyższym i jednocześnie najciekawszym punktem widokowym w mieście. Licznie odwiedzają ją mieszkańcy, kuracjusze oraz inni turyści. Trasędo altanki otwiera drewniana brama z napisem Góra Parkowa. Początek trasy obejmuje również kudowska ścieżka zdrowia, na której można się sprawdzić kondycyjnie. Znajdują się tam kółka akrobatyczne, równoważnie, slalomy z opon, ławki do ćwiczeń mięśni, brzucha, ścianka wspinaczkowa i wiele innych. Przy każdym stanowisku opisane są ćwiczenia. Dojście na szczyt zajmuje ok 30 min. Po modernizacji, trasa prowadzi szeroką, leśną drogą z zabezpieczonymi barierkami schodami. Dla zmęczonych trasą, chcących odsapnąć zostały zamontowane ławeczki, na których można odpocząć, by po chwili wyruszyć w dalszą drogę na szczyt góry. 


Warto wspomnieć, że na terenie Parku Zdrojowego znajduje się  Muzeum Minerałów i Kamieni Szlachetnych. Można tam zobaczyć piękną kolekcję pochodzącą zarówno z terenów Polski, Europy jak i Ameryki czy Azji.


W parku również dla dzieci znajdzie się wiele atrakcji. Poza placem zabaw super frajdą dla maluchów jest przejażdżka lokalnym mini pociągiem Balbinką.


Park Zdrojowy  jest piękny, a  wypoczynek na łonie natury dostarcza  niezwykłych doznań. Warto tu przyjść i pospacerować.

 

Lecznicza woda 



Historia uzdrowiska sięga początku XVII wieku, kiedy po raz pierwszy pojawiły się informacje o dobroczynnym działaniu na zdrowie wód z kudowskich źródeł. Zaledwie sto lat później renoma, jaką cieszyły się miejscowe wody mineralne sprawiła, że wypełnione nimi butelki regularnie wysyłane były na dwór królewski w Berlinie.

Schorzenia, jakie z ich pomocą można było leczyć, opisał pierwszy polski przewodnik, w którym przedstawione zostały również szlaki i atrakcje turystyczne okolic Kudowy. Zawierające szczawiany wody kudowskie miały zbawienny wpływ na "flegmiste piersiowe choroby, także dolnego ciała tak w męskiej, jako i białogłowej płci, kaszle z flegmą, w piersiach ociężałości, oddech trudny, zatkanie gruczołów kiszkowych i kanałków mlecznych, utyskiwanie na wątrobę, śledzionę, zatrzymanie miesięcznego odchodzenia, katar i łamanie w członkach".
To cudowne działanie docenili także ranni żołnierze niemieckiej armii, którzy przybywali tu na rekonwalescencję w czasie I wojny światowej. W działającym dziś w Kudowie sanatorium "Polonia" mieszkał w latach 20. ubiegłego stulecia sam Winston Churchill, późniejszy premier Wielkiej Brytanii.
Do dziś Kudowa ma atmosferę eleganckiego i spokojnego kurortu - nazywano ją niegdyś nawet "przystanią arystokracji pieniądza". Przyjezdni mają do wyboru liczne atrakcje, m.in. koncerty i przedstawienia. Raz w miesiącu odbywają się koncerty muzyki poważnej pod tytułem "Bliżej Moniuszki", które mają przypominać o dorocznym wielkim święcie muzyki, jakim jest Festiwal Moniuszkowski. Moniuszko ma zresztą w Kudowie-Zdroju ulice i domy wczasowe swojego imienia.


Kudowa Zdrój słynie z lecznia:
    •   chorób naczyń obwodowych
    •   chorób układu trawienia
    •   chorób ortopedyczno – urazowych
    •   chorób reumatologicznych
    •   chorób endokrynologicznych
    •   cukrzycy
    •   otyłośći
    •   chorób krwi i układu krwiotwórczego

Leczenie uzdrowiskowe w Kudowie Zdrój bazuje się na na szczawach wodorowęglanowo – sodowo – wapniowych, żelazistych, borowych pozyskiwanych ze źródeł „Śniadecki”, „Moniuszko” i „Marchlewski”. Stosuje się je do kuracji pitnej, kąpieli mineralnych i unikalnych suchych kąpieli. Inne naturalne tworzywa niezwykle cenne to borowina, którą wykorzystuje się do kąpieli i okładów. Dla zdrowia i urody polecamy kąpiele z alg, kąpiele solankowe z Morza Martwego oraz kosmetyczną borowinę. Klimat w Kudowie-Zdroju, choć jeden z najłagodniejszych w polskich górach, uchodzi za "silnie bodźcowy". Śnieżne zazwyczaj zimy sprzyjają wszelkiej aktywności właściwej dla tej pory roku, a lato - za sprawą łagodzących tutejsze warunki klimatyczne lasów - jest suche, ciepłe, ale bez, zniechęcających do górskich wędrówek, upałów.

Spacerem po Parku Zdrojowym

Przechodząc się po Parku Zdrojowym, zrobiliśmy dla Państwa krótki film aby przybliżyć Wam atmosferę jaka tu panuje i pokazać jak jesf pięknie u nas.

Villa Antica Kudowa-Zdrój
Atrakcje turystyczne Kudowy i Gór Stołowych na wyciągnięcie ręki

atrakcje kudowy atrakcje turystyczne kudowy zdrój atrakcje w Kudowie atrakcje dla dzieci w Kudowie park zdrojowy kudowa