Tężnia Solankowa w Parku Zdrojowym w Kudowie

Atrakcje Kudowy-Zdrój, Gór Stołowych i okolic

O Tężni, jej właściwościach i przeciwskazaniach

Tężnia Solankowa

Tężnia Solankowa to konstrukcja zbudowana z drewna i gałęzi tarniny, pomiędzy którymi bez przerwy krąży woda siarczkowa. Sól gromadzi się na gałązkach, a minerały z wody odparowywane są do atmosfery. W ten sposób powstaje terapeutyczny mikroklimat. Dawniej w tężniach pozyskiwano sól kuchenną, dziś służą jako potężny inhalator głównie w miejscowościach uzdrowiskowych.   

Inhalacje z wykorzystaniem soli znane już były w Europie od stuleci. Najstarsza tężnia solankowa została odkryta w okolicy Inowrocławia. Tam właśnie zachowały się m.in. naczynia służące do przenoszenia solanki. W XIX wieku na nowo odrodziła się moda na wyjazdy turystów do sanatoriów i uzdrowisk, w których jedną z metod wspomagania organizmu były właśnie tężnie solankowe. Właściwości tej metody inhalacji stosowano w wielu miejscowościach uzdrowiskowych i kurortach, a niedawno powstała także tężnia u nas w Kudowie Zdrój.

27 lipca 2022 roku rozpoczął się kolejny rozdział w historii uzdrowiskowego charakteru  naszego Parku Zdrojowego, które jest sercem miasta. Nieopodal Pająkaoficjalnie została otwarta Kudowska Tężnia Solankowa. Obiekt ma 6,5 m wysokości, 13,5 m długości i 6 m szerokości. Zbudowano ją przede wszystkim z drewna modrzewiowego, a także z tarniny. Aby w pełni zrozumieć czym właściwie jest tężnia, należałoby poznać jej właściwości. Tężnia solankowa działa jak wielki filtr powietrza. Filtruje ona wszystkie zanieczyszczenia i powoduje, że powietrze, które w niej wdychamy, jest mocno nawilżone i pozbawione szkodliwych substancji z naszego organizmu.

Tężnia solankowa to nic innego jak spacer po zdrowie. Jak można zauważyć sól to minerał, którego wykorzystanie może mieć pozytywny, a wręcz zbawienny wpływ na organizm każdego z nas.Choć ilość spożywania soli w codziennej diecie powinna być dość mocno ograniczona to inhalacje z jej użyciem mogą pomagać i pomagają nam w lepszym codziennym funkcjonowaniu. Każdy kto wybierze się do tężni solankowej, na pewno ukoi zarówno swoje ciało, jak i swój umysł. I nawet jeśli nie będzie to oczywisty spacer nad morzem to z pewnością poczuje się przez chwilę jak na urlopie.

Inhalacje w tężni zalecane są przede wszystkimosobom, które cierpią na nawracające i przewlekłe dolegliwości układu oddechowego. Jest to naturalna terapia dla osób borykające z się katarem, zapaleniem krtani czy zapaleniem zatok. Solankowa mgiełka usuwa śluz przy dolegliwościach związanych z astmą i przyzapaleniu oskrzeli. Leczniczych właściwości tężni solankowej doświadczyło już bardzo wiele osób z zaburzeniami układu oddechowego. Jednym słowem inhalacje w tężni mają korzystny wpływ na błonę śluzową nosa, zatok, gardła, krtani i tchawicy. Mikroklimat w okolicach tężni może stanowić również profilaktykę dla osób zdrowych, nie zmagających się na co dzień z powyższymi dolegliwościami, gdyż oczyszcza drogi oddechowe i wzmacnia system obronny organizmu.

Ciekawostką jest, że naturalna mgiełka solankowa przypomina nadmorską bryzę i co więcej inhalacje w tężniach solankowych polecane są nie tylko w przypadku chorób układu oddechowego, ale także w przypadku zaburzeń żołądkowo-jelitowych, różnorakich alergii, migrenach, w zaburzeniachpsychosomatycznych, nadciśnieniu, zapaleniu zatok ichorobach dermatologicznych. Ponadto taka kuracja ma pozytywny wpływ na nasze samopoczucie, gdyż nie tylko wycisza, ale również odpręża organizm iprzywraca równowagę w stanach wyczerpania.Zalecany czas trwania inhalacji solankowej wynosi 30 min., natomiast najkorzystniejszy efekt leczniczy osiągamy przebywając w odległości nie mniejszej niż 30m. od tężni.  

Niestety istnieją sytuacje, gdy tężnia solankowa może szkodzić naszemu zdrowiu zamiast wspomagać nasz organizm. Jeżeli dokucza nam kaszel, czujemy pierwsze objawy przeziębienia czy grypy to przed rozpoczęciem seansów w tężni solankowej powinniśmy się upewnić, czy jesteśmy już w pełni zdrowy. To jest bardzo istotne ze względu na dobro pozostałych osób korzystających z seansu w tężni solankowej. W czasie, gdy  atakują nas różnego rodzaju wirusy i bakterie, w mocno nawilżonym powietrzu z łatwością będą się oneprzenosić na inne osoby. Warto zadbać o to, aby nie stać się potencjalnym źródłem zakażenia. Wizyty w tężni powinny także ograniczyć osoby, które mają problem z nadczynnością tarczycy. Istotnym przeciwwskazaniemdo stosowania seansów w tężni jest także ciężka niewydolność serca, świeżo przebyty zawał serca, nowotwory, a także nadwrażliwość na jony, które znajdują się w roztworze solankowym.

Tężnia Solankowa jest zaraz obok Antici - dosłownie kilka kroków od naszej willi, w Parku Zdrojowym. 

 


Zobacz relację Telewizji TVK z otwarcia Tężni solankowej w Kudowie 

#CzekamyNaWasWKudowie #AktywnaKudowa #RodzinnaKudowa #KudowaZdrój

Villa Antica Kudowa-Zdrój
Atrakcje turystyczne Kudowy i Gór Stołowych na wyciągnięcie ręki

Pensjonat Kudowa Zdroj Pensjonaty Spa Kudowa Hotele Wille Noclegi dla grup wycieczki integracyjne wakacje majowka wielkanoc boze cialo jesien