Skalne Miasto Adrspach

Atrakcje Kudowy-Zdrój, Gór Stołowych i okolic

Skalne Miasto Adrspach

Skalne Miasto Adrspach to masyw górski położony w Sudetach Środkowych w Czechach. Ten kawałek Gór Stołowych leży na południe od Kotliny Broumovskiej, niedaleko miasteczka Teplice nad Metuji oraz wsi Adrspach. Cały teren rozciąga się na granicy rezerwatu przyrody o nazwie Národní přírodní rezervace Adršpašskoteplické skály.Miejsce to stanowi znaną atrakcję turystyczną. Tworzą je niepowtarzalne piaskowcowe powstałe w wyniku nierównej odporności skał na wietrzenie, które ukształtowała woda, mróz i wiatr. Przez labirynt form skalnych przebiega płatna trasa turystyczna składająca się z funkcjonalnych ścieżek, schodów z poręczami i drabin. Są tam też miejsca ze sztucznie wybudowanymi chodnikami i platformami. 


Cały teren Skalnego Miasta został objęty ochroną jako rezerwat przyrody. Do Adrspach najlepiej wybrać się z Kudowy Zdrój drogą krajową nr. 8 w stronę granicy polsko-czeskiej. Jest to odległość ok. 30 km i zajmuje ok. 45 minut. Na miejscu dla turystów dostępne są dwa dość duże parkingi, na których bez problemu można zostawić samochody. Parkingi te są czynne w godzinach 8:00-18:00. Trzeba jednak pamiętać, że obydwaparkingi są płatne, a opłatę można uiścić w znajdujących się w pobliżu parkingów automatach. Miejsca parkingowe można także kupić online na stronie internetowej. Wejście do Skalnego Miasta znajduje się niedaleko, bo tylko około 100 metrów od parkingu. Wstęp do Skalnego Miasta również jest płatny. Warto wiedzieć, że w kasie Skalnego Miasta można zapłacić złotówkami, koronami lub kartą płatniczą. Skalne Miasto otwarte jest w zależności od pory roku i sezonu. Od kwietnia do października czynne jest w godzinach 8:00 – 18:00, a od listopada do marca w godzinach 8:00 – 16:00.Bilety wstępu można zakupić zarówno w kasie jak i online. Na szlaki można ze sobą zabrać psa. Trzeba pamiętać, że za pupila jest dodatkowa opłata i oczywiście pies cały czas musi być na smyczy. Na zwiedzanie Skalnego Miasta warto zarezerwować sobie minimum 3 godziny.


 Pierwsze atrakcje widoczne są tuż po ominięciu kas biletowych, w których każdy zwiedzający otrzyma papierową mapkę atrakcji. Dzięki niej łatwiej poruszać się po Skalnym Mieście. Tuż za wejściem znajduje się pierwsza atrakcja Skalnego Miasta, czyli Jezioro Piskovna. Jest to pięknie położone górskie jezioro o charakterystycznej zielono-niebieskiej barwie wody. Obejście całego jeziora zajmuje około 30 minut. Dalej trasa prowadzi w głąb Skalnego Miasta. Tutaj trzeba być przygotowanym, że napotka się tłumy turystów. Szlak prowadzi wzdłuż interesujących iglic skalnych takich jak Dzban czy Orle Gniazdo. Atrakcyjny wygląd skał sprawianiezwykłe wrażenie i pozwala na zrobienie bardzo dużofajnych zdjęć. Dokładniejsze opisy formacji skalnych można znaleźć na tabliczkach, które znajdują się na szlakach. Idąc dalej szlakiem dojdziemy do kolejnej bez wątpienia wielkiej atrakcji Skalnego Miasta, czyli do Bramy Gotyckiej. Brama ta jest symbolicznym wyznacznikiem początku Skalnego Miasta. Jest to bardzo widowiskowe miejsce m.in. dlatego, żepojawiła się w pierwszej część „Opowieści z Narnii”. Po przejściu przez ową Bramę Gotycką szlak prowadzi w stronę Placu Słonia drewnianą kładką. Za Bramą Gotycką wędruje się wąskimi przejściami skalnymi. Dzięki temu możnapodziwiać coraz to wyższe szczyty wąskich formacji skalnych. Na wielu z nich rosną pojedyncze drzewa. Pozwalato na porównanie wysokości skał, które występują w Skalnym Mieście. Następną super atrakcją w Skalnym Mieście to rejs łódką z flisakami po Adrspackim Jeziorku. Warto zarezerwować sobie dodatkowy czas na taki rejs, gdyż jest to możliwość obejrzenia Skalnego Miasta z zupełnie innej perspektywy. W trakcie trwania rejsu flisacy w sposób żartobliwy opowiadają legendy i ciekawe historie związanych ze Skalnym Miastem Adrspach. Rejs po jeziorze trwa około 20-30 minut. Innymi ciekawymi atrakcjami są Mysia Dziuraczy wąskie przełęcza,  przez które trzeba się prześlizgiwać. Niektóre z nich mają szerokość na ok. 50cm.


Na trasie dość często trzeba podchodzić pod różnego rodzaju schody lub wniesienia. Na parking można wrócić zewnętrzną ścieżką. Istnieje też możliwość powrotu do Skalnego Miasta w okolicę Głowy Cukru i przez kasy biletowe wyjść na parking. Po drodze można spotkać  stragany i sklepiki z pamiątkami i różnego rodzaju lokalnymi smakołykami. Szlaki są super utrzymane. W niektórych miejscach ułożono drewniane kładki pozwalające na komfortowe zwiedzanie. Wybierając się na szlaki z małymi dziećmi warto zaopatrzyć się w nosidełko. Korzystanie z wózka dziecięcego jest możliwe, ale miejscamimogą pojawić się trudności pokonaniem niektórych odcinków. Planując urlop w Kudowie Zdrój, Skalne Miasto w Adrspachpowinno obowiązkowo znaleźć się na liście miejsc do zwiedzenia. Szlaki Skalnego Miasta są doskonale przystosowane dla dzieci jak i dla osób starszych.


Więcej ciekawostek i informacji o naszej okolicy zawsze oferują nasi pracownicy. Podejdź do recepcji. Trakcie pobytu, chętnie doradzimy co zwiedzić, zobaczyć a co odłożyć. 

prev next

Jeżeli zainteresowały Cię atrakcje Kudowy i okolicy, zobacz jakie przygotowaliśmy oferty pobytowe w naszej Villi na różne pory roku TUTAJ

#CzekamyNaWasWKudowie #AktywnaKudowa #RodzinnaKudowa #KudowaZdrój

Villa Antica Kudowa-Zdrój
Atrakcje turystyczne Kudowy i Gór Stołowych na wyciągnięcie ręki

Pensjonat Kudowa Zdroj Pensjonaty Spa Kudowa Hotele Wille Noclegi dla grup wycieczki integracyjne wakacje majowka wielkanoc boze cialo jesien