Błędne Skały i Szczeliniec - Góry Stołowe pełne labiryntów

Atrakcje Kudowy-Zdrój: Góry Stołowe i okolice

Góry Stołowe pełne labiryntów: Błędne Skały i Szczeliniec



Błędne Skały - Odkryj Tajemnice Parku Narodowego Gór Stołowych

Błędne Skały to fascynująca formacja skalna, która stanowi jedną z głównych atrakcji turystycznych w Parku Narodowym Gór Stołowych, położonym w malowniczych Sudetach. Ta unikalna atrakcja przyciąga rocznie tysiące turystów, oferując im możliwość odkrywania tajemniczych labiryntów skalnych, które powstały w wyniku erozji. Podczas wędrówki po wąskich szczelinach i koridorach Błędnych Skał, odwiedzający mają okazję podziwiać niesamowite formacje skalne, które przez wieki kształtowała natura. Trasy są dobrze oznakowane i dostosowane do różnych poziomów kondycji fizycznej, co czyni je dostępnymi dla każdego – od rodzin z dziećmi po doświadczonych turystów.

Błędne Skały to jedna z największych atrakcji Dolnego Śląska, tajemniczy, skalny labirynt, w którym można się zgubić. Spaceruje się tutaj pomiędzy skałami, są miejsca, w których jest tak wąsko, że trzeba się po prostu przeciskać.

W rezultacie powstał unikalny labirynt, znany jako Błędne Skały, który zachwyca swoją niezwykłą urodą i zapiera dech w piersiach, stanowiąc jednocześnie świadectwo długotrwałych procesów geologicznych i sił natury, które nadal kształtują nasz świat.

Obszar zwany Błędnymi Skałami ma powierzchnię 22 ha. Zawiera grupę niezwykłych form skalnych o wysokości około 6 - 11 metrów, powstałych w wyniku uciekającego wietrzenia piaskowca. Wiele skał ma swoje własne nazwy, na przykład: „Kamienne Siodło”, „Kurza Stopka”, „Labirynt”, „Tunel”, „Wielka Komnata”. W pobliżu Błędnych Skał znajduje się „Głaz Trzech Krzyży”. Niegdyś był to bardzo dobrze strzeżony punkt celny między powiatem kłodzkim a Królestwem Czeskim. Na głazie widnieje wiele dat, które jak głosi legenda wyryto dla upamiętnienia schwytania przemytników. Najstarsza pochodzi z 1616 roku.

Tuż po przekroczeniu bram Skalnego Labiryntu znajduje się jedyny punkt widokowy Błędnych Skał, zwany Skalnymi Czaszami. Widać z niego obydwa Szczelińce, Pasterkę, czeski Machov, a także Broumovske Steny .Przy dobrej pogodzie dostrzeżecie stąd także Karkonosze ze Śnieżką.


Uwaga: trzeba kupić bilet online przed przyjazdem. https://pngs-m.eparki.pl

 


Szczeliniec

Najsławniejszy szczyt Gór Stołowych - Szczeliniec wznosi się na wysokość 919 m n.p.m. Jego szczyt zajmuje powierzchnię o długości 600 metrów i szerokości 300 m i usiany jest gęsto stojącymi skałami, które tworzą malowniczy labirynt. Niegdyś Szczeliniec uchodził za górę nie do zdobycia. Dopiero w końcu XVI wieku wszedł na szczyt pewien jezuita. Dziś prowadzą tam 664 kamienne stopnie, które są dziełem Pabla, sołtysa Karłowa. Przed II wojną światową turyści, jaki i mieszkańcy okolic, całymi rodzinami wchodzili na Szczeliniec, aby podziwiać stąd wschody słońca. Odbywały się też na szczycie wystawne bankiety, od których do dziś całe pasmo nosi nazwę Gór Stołowych. Znajduje się tutaj też najstarsze schronisko turystyczne w Sudetach, "Na Szczelińcu", które działa nieprzerwanie od 1815 roku. Zbudowane w architekturze szwajcarskiego, górskiego hotelu schronisko jest jedynym w Sudetach, do którego nie ma żadnego dojazdu, a wszystkie niezbędne produkty dostarczane są tam wyciągiem linowym.


Na najwyższym punkcie równiny na szczycie Szczelińca Wielkiego jest skała, na którą wchodzi się po specjalnie zamontowanych, metalowych schodkach. To Fotel Pradziada, obowiązkowy punkt dla wszystkich turystów. Za pierwszego zdobywcę Fotela uważany jest jezuita, który pozostawił tu inicjały SJ i nieczytelną już dzisiaj datę. Prawdopodobnie był to 1576 lub 1565 rok. Miejsce to odwiedził również pod koniec XVII wieku cesarz Fryderyk Wilhelm II i jego synowie. W 1813 był tu z kolei Fryderyk Wilhelm III.


Skalne Grzyby


Położone są w północnej części płaskowyżu Gór Stołowych między Batorowem a Karłowem. Jest to grupa pierwotnie powstałych form skalnych wyrzuconych na terytorium o długości 2 km i na wysokości około 680 - 700 metrów. Skały przypominają kształtem grzyby.

Białe Skały


Jest to grupa skał na północnym i północno-wschodnim skraju płaskowyżu narożnickiego. Stoją na wysokości około 780 - 800 metrów i mają wysokość 20 - 30 metrów. Krawędź płaskowyżu w tym rejonie poprzecinana jest głębokimi wąwozami, których zbocza tworzą skalne ściany i wolnostojące wieże. Białe Skały swoją nazwę zawdzięczają tworzącej je bladej skale z piaskowca.


Radkowskie Skały
Radkowskie Skały i Skalne Słupy stanowią wschodnio-zachodnią krawędź Gór Stołowych Środkowe piętro wzgórza. Poszczególne skały lub grupy skał oddzielone są stromym, głębokim na prawie 100 metrów jarem. Ogromne donżony skalne Radkowskich Skał należą do jednego z najbardziej atrakcyjnych miejsc tego regionu.

UWAGA!

Warto odwiedzić stronę z najczęściej zadawanym pytaniami, również pytaniami związanymi z ogranizają wycieczek grupowych:

https://www.pngs.com.pl/pl/turystyka/turystfaq.html

EKOCENTRUM:

„Park Narodowy Gór Stołowych zaprasza do odwiedzenia nowego ośrodka edukacyjnego - Ekocentrum PNGS. Prezentowana jest tu nowoczesna, interaktywna ekspozycja stała poświęcona przyrodzie i historii Gór Stołowych
Pracownicy PNGS prowadzą zajęcia terenowe dla grup szkolnych, a także uczestniczą w zająciach wyjazdowych dla dzieci i młodzieży.
Od 2017r. PNGS posiada obiekt Centrum Szkoleniowo - Edukacyjnego w Karłowie (Karłów 10 - d. Hotel Karłów). W obiekcie znajdują się dwie sale konferencyjne oraz szeroka baza noclegowa.
W terenie Parku celom edukacyjnym służą ścieżki dydaktyczne:

  • Ścieżka Skalnej Rzeźby
  • Niknąca Łąka
  • Płazy
  • Czynna ochrona ekosystemów w PNGS
  • Stanowiska "Geoatrakcje Gór Stołowych"

Jedną z form nauczania w ośrodku dydaktycznym są warsztaty edukacyjne adresowane do dzieci i młodzieży Ziemi Kłodzkiej oraz przyjeżdżających w Góry Stołowe, a także do nauczycieli przedmiotów przyrodniczych. Park Narodowy Gór Stołowych organizuje także wystawy i plenery fotograficzne oraz dba o wydawnictwa - broszury i foldery związane z przyrodą Parku i jej ochroną.

Oprócz pracowników realizujących działalność edukacyjną Park zatrudnia także pracowników naukowych, którzy prowadzą prace badawcze związane z przyrodą Gór Stołowych i jej ochroną, zajmują się dokumentacją badań prowadzonych przez placówki naukowe z zewnątrz i często w nich współuczestniczą, nadzorują praktyki studentów wydziałów przyrodniczych uczelni odbywane na terenie Parku, aktywnie uczestniczą w konferencjach naukowych i zjazdach związanych z badaniami przyrody parków narodowych.

Park Narodowy Gór Stołowych wydaje od 1996 roku naukowe czasopismo - rocznik pt. "Szczeliniec" publikujące opracowania związane nie tylko z przyrodą własnego terenu ale również czeskich Gór Stołowych i chronionych partii całego obszaru piaskowcowego północno czeskiej płyty kredowej. Na obszarze tym zlokalizowanych jest kilka czeskich parków krajobrazowych i dwa parki narodowe czeski "Czeska Szwajcaria" i niemiecki "Saska Szwajcaria" leżące na przełomie Łaby, z którymi Park Narodowy Gór Stołowych prowadzi od kilku lat współpracę.”

(źródło: PNGS)

Błędne Skały - WAŻNE:

Błędne Skały tylko z biletem i to najlepiej kupionym przed przyjazdem do Kudowy!!!

Bilety dostępne są tutaj:
https://pngs-m.eparki.pl

Błędne Skały - zdjęcia

Błędne Skały - filmik

prev next

Villa Antica Kudowa-Zdrój
Atrakcje turystyczne Kudowy i Gór Stołowych na wyciągnięcie ręki

Atrakcje KudowyZdrój atrakcje kudowy atrakcje turystyczne kudowa atrakcje w Kudowie