Klasztor w Broumovie: historia, browar, degustacja win

Atrakcje Kudowy-Zdrój, Gór Stołowych i okolic

Klasztor Broumov

Klasztor Benedyktyński w Broumovie - perła europejskiego baroku z wyjątkową średniowieczną kopii Całunu Turyńskiego. Historyczne miejsce, w którym przez 200 lat znajdował się Codex Gigas.

Klasztor  Benedyktów z kościołem św.Wojciecha zlokalizowany w Broumov.

Broumov to miasto w Czecach, jego historia sięga połowy XII wieku, kiedy to został ośrodkiem handlu, zarządzanym przez opactwo Benedyktów. W 1348r. Karol IV nadał opactwu takie same prawa jak miastom królewskim Hradcovi Kralove i Kłodzku. W wyniku wielu pożarów uległa zniszczeniu  średniowieczna zabudowa miasta, ocalał tylko kościół Marii Panny. W XIV wieku Broumov należał do najważniejszych ośrodków gospodarczych i kulturalnych w północnych Czechach. Największy rozkwit miasta nastąpił w epoce baroku. Wtedy to rozbudowano obiekty klasztorne, kościoły i rezydencje. Resztki barokowej architektury zachowały się do dzisiaj. 

Klasztor powstał w XIVw. w wyniku przebudowy starego gotyckiego zamku. Obecny wygląd zawdzięcza najwybitniejszemu architektowi czeskiego baroku- K. I. Dienzenhofer . Został uznany za jeden z najważniejszych zabytków sakralnych w Czechach.  Klasztor składa się z kilku budynków, z których najważniejszy to kościół św. Wojciecha. W nim ujrzymy refektarz-duże pomieszczenie, służący kiedyś jako jadalnia zakonników. Umieszczono w nim kopię CaunuTuryńskiego z 1651r. jedyna kopia w Europie Środkowej. Następny punktem zwiedzania jest zakrystia oraz biblioteka z wieloma starymi i  cennymi księgami. Dowiemy się, że był tutaj przechowywany  Codex Gigas, zwany również „Biblią Diabła”. W podziemiach zakonu złożone zostały mumie księży, ważnych osobistości i mieszczan ,  pochodzących z krypty kościoła św. Prokopa w mieście Vamberk. W Muzeum Miasta Broumov ujrzymy kolekcje dzieł sztuki pochodzące z okresu gotyku, renesansu i baroku, egzemplarze broni, szopek, starcz łuczniczych, stroje ludowe z okolic Broumova, przedmioty XIX wiecznej kultury ludowej. Warto również pospacerować po klasztornym ogrodzie podziwiając liczne gatunki roślin lub odpocząć na ławce przy fontannie.

Odwiedzenie klasztoru Benedyktów to nie tylko wspaniała okazja, by podziwiać piękno zabytkowej architektury i dzieł sztuki, ale również by zapoznać się z ciekawą historia tego miejsca.

Po zakończonym zwiedzaniu można udać się do kawiarni klasztornej „Cafe Dientzenhofer” lub restauracji  „U Tří růží”.

Wiele odkryć związanych z produkcją wina można przypisać benedyktynom. Warto wykupić degustacje wina z przewodnikiem w piwnicy broumovskiego klasztoru. Podczas degustacji skosztujesz  8-10 próbek win z Moraw i Czech oraz poznasz zasady łączenia wina z jedzeniem. Czas trwania to ok. dwie godziny. Istnieje również możliwość wykupienia wina bezpośrednio u sommeliera. W sezonie letnim degustacje odbywają się regularnie, natomiast poza sezonem prowadzone są na zamówienie. Minimalna ilość to 8 osób.  Benedyktyńskie sklepy zapewniają szeroki wachlarz usług od dystrybucji, degustacji, wino na prezent, spersonalizowanych etykiet i cateringu winiarskiego.

 

Dla smakoszy piwa polecamy odwiedzić Browar Broumov. Obecnie wyrabiane tam tradycyjne piwo czeskiego „Opat” . Nawiązuje swoją nazwą do dawnych założycieli browaru-zakonu benedyktynów. Benedyktyni przybyli tutaj z Pragi, zaraz po nadaniu Broumovowi  przez króla czeskiego Karola IV w 1348r. Tę datę uznano za początek tradycji wrzenia piwa w mieście. Atutem browaru jest własna słodownia oraz ujecie wody ze studni artezyjskiej. Chmiel pochodzi z okolicy miasta Zatec. Browar ten jest laureatem wielu nagród i wyróżnień.


Podsumowując, jest to bez wątpienia idealne miejsce na wycieczkę  dla grup zorganizowanych. W jednym miejscu znajduje się wiele miejsc do zwiedzenia , możliwość zobaczenia cennych dzieł sztuki, poznanie historii  i architektury tego miejsca . Dzięki możliwość wyboru pomiędzy winiarnią a browarem , każdy znajdzie coś dla siebie. To ciekawa opcja na wspólne spędzenie czasu ,ciekawą formę zabawy, a także pogłębienie wiedzy na ten temat. Na koniec odpocząć wrestauracji lub wypić pyszną kawę w kawiarniklasztornej  i podziwiać piękny krajobraz tego miejsca.

 


 

 

 

 

Cennik zwiedzania klasztoru:

(kościół klasztorny, zakrystia, biblioteka, refektarz, kopia Całunu Turyńskiego)

 

Dorośli- 190 CZK

Dzieci do lat 6- bezpłatnie

Dzieci 6-15lat -110 CZK

Uczniowie -15-26lat- 110 CZK

Seniorzy-160 CZK

Bilet rodzinny- 2os. dorosłe, 2-3 dzieci do 15lat- 420 CZK

Kościół cmentarny- 60CZK

Grupy turystyczne- 10% zniżki

 

 

Interaktywne zwiedzanie skryptorium z biblioteką:

 

Dorośli- 120 CZK

Dzieci- 100 CZK

 

Nocne zwiedzanie z przewodnikiem:

 

Dorośli- 250 CZK

Dzieci- 210 CZK

 

Wycieczki nocne:

Dorośli-220 CZK

Dzieci- 180 CZK

 

Wycieczki dla dzieci- Żywy barok:

Dzieci-120 CZK

Cmentarny Kościół Najświętszej Marii Panny:

Opłata za jednorazowy wstęp- 60 CZK

*przy zwiedzaniu klasztoru obowiązuje zniżka na wstęp – 40 CZK

Grupy turystyczne- 10% zniżki

 

 

 

Godziny otwarcia:

 

kwiecień-październik

Codziennie od 9:00-16:00

 

listopad-marzec

Codziennie od 9:00-15:00

 

Kontakt:

e-mail: pruvodci@klasterbroumov.cz

Tel. +420 491 521 283

https://www.klasterbroumov.cz/

 

 

Cennik Browar Bromov:

Zwiedzanie browaru i muzeum z degustacją- 300 CZK

Zwiedzanie browaru i muzeum- 250 CZK ( bez degustacji )

Zwiedzanie browaru i muzeum, dzieci 6-15lat – 100 CZK

Dzieci do 6lat bezpłatnie

Zwiedzanie muzeum- 120 CZK

Zwiedzanie muzeum , dzieci 6-15lat- 50 CZK

Sama degustacja piwa- 100 CZK

Zwiedzanie browaru i muzeum z degustacją dla grupy dorosłych, powyżej 20os.- 280 CZK

Zwiedzenie browaru i muzeum bez degustacji dla grupy dorosłych powyżej 20os.- 230 CZK

                                                                                     

Godziny otwarcia:

wrzesień- czerwiec:

Po-Pt: 8:00-16:00, sobota- 9:00-13:00

lipiec-sierpień

po-pt: 8:00-17:00, sobota: 9:00-13:00

Kontakt:

https://www.pivovarbroumov.cz/pl/

tel. +420 491 523 779

opat@pivovarbroumov.cz

 

Degustacja win:

Tel. +420 724 899 022

https://vinoteka.broumovsko.cz/#kontakty

 


prev next

#CzekamyNaWasWKudowie #AktywnaKudowa #RodzinnaKudowa #KudowaZdrój

Villa Antica Kudowa-Zdrój
Najlepsze atrakcje turystyczne Kudowy na wyciągnięcie ręki

Pensjonat Kudowa Zdroj Pensjonaty Spa Kudowa Hotele Wille Noclegi dla grup wycieczki integracyjne wakacje majowka wielkanoc boze cialo jesien