Atrakcje Kudowy-Zdrój, Gór Stołowych i okolic

Twierdza Kłodzko

Historia średniowiecznego Śląska, a zwłaszcza pogranicza polsko-czeskiego, jest tak interesująca, że Andrzej Sapkowski akcję swojej trzytomowej trylogii - "Narrenturm", "Boży wojownicy", "Lux Perpetua" - umieścił w dużej części właśnie w rejonie Ziemi Kłodzkiej i Dzierżoniowskiej. Ciekawe jest dopasowywanie do rzeczywistości, geografii oraz nazw z trylogii fantasy Sapkowskiego. Oprócz religijnych wojen husyckich na terenie Ziemi Kłodzkiej ścierały się w różnych czasach wojska polskie, czeskie, pruskie, austriackie, niemieckie. Stąd liczne warownie, twierdze, zamki i wieże rycerskie budowane w strategicznych miejscach.

Kłodzka Twierdza - Gotycki zamek wzniesiono w Kłodzku w XIII wieku. Rok 1662 - Austriacy postanawiają przekształcić m.in. istniejący obiekt na cytadelę. Rok 1742 - twierdza w wyniku oblężenia przechodzi w pruskie ręce. Rok później rozpoczynają się trwające aż 19 lat prace nad stworzeniem silnej i nowoczesnej twierdzy. Rok 1760 to ponowne oblężenie i zdobycie twierdzy przez Austriaków. Po zakończeniu wojny siedmioletniej wraca w ręce Prus. Wtedy rozebrano średniowieczny dawny zamek. W XIX wieku twierdza pełniła rolę koszar i więzienia.


Chodniki kont minierskie

Podczas oblężenia twierdzy, jedną z metod walki było robienie przez wrogów podkopów pod dzieła obronne twierdzy w celu ich wysadzenia. Dlatego też w twierdzy stworzono system chodników kontrminerskich, czyli korytarzy, którymi obrońcy warowni mogli zarówno wysadzać stanowiska artyleryjskie nieprzyjaciela oblegającego twierdzę, jak również likwidować ewentualne podkopy wroga. Łączna długość tych korytarzy wynosi ok. 40 km. Ponieważ nigdy nie były one wykorzystane, przetrwały w pierwotnej formie i część labiryntu jest udostępniona do zwiedzania.


TWIERDZA KŁODZKO 
ul. Grodzisko 1, 57-300 Kłodzko

tel.: +48 74 867 34 68

(REZERWACJA GRUP WYŁĄCZNIE DROGĄ TELEFONICZNĄ)
(REZERWACJA NIE OBOWIĄZUJE TURYSTÓW INDYWIDUALNYCH)

e-mail: twierdza@twierdza.klodzko.pl
fb: TwierdzaKlodzko


godziny otwarcia: od poniedziałku do czwartku w godzinach 9.00-16.00 (ostatnie wejście o godz. 15.00) i od piątku do niedzieli w godzinach 10.00-18.00 (ostatnie wejście o godz. 17.00).

Interesujące? Zapraszamy na profil "Czekamy Na Was W Kudowie" na portalu Facebook gdzie znajdą Państwo więcej informacji na temat naszej okolicy

https://www.facebook.com/CzekamyNaWasWKudowie/
instagram: @CzekamyNaWasWKudowie

prev next

#CzekamyNaWasWKudowie #AktywnaKudowa #RodzinnaKudowa #KudowaZdrój

Villa Antica & Villa Elizabeth Kudowa-Zdrój
Atrakcje turystyczne Kudowy i Gór Stołowych na wyciągnięcie ręki

Pensjonat Kudowa Zdroj Pensjonaty Spa Kudowa Hotele Wille Noclegi dla grup wycieczki integracyjne wakacje majowka wielkanoc boze cialo jesien