Twierdza w Kłodzku
Atrakcje Kudowy-Zdrój, Gór Stołowych i okolic
Twierdza Kłodzko
Historia średniowiecznego Śląska, a zwłaszcza pogranicza polsko-czeskiego, jest tak interesująca, że Andrzej Sapkowski akcję swojej trzytomowej trylogii - "Narrenturm", "Boży wojownicy", "Lux Perpetua" - umieścił w dużej części właśnie w rejonie Ziemi Kłodzkiej i Dzierżoniowskiej. Ciekawe jest dopasowywanie do rzeczywistości, geografii oraz nazw z trylogii fantasy Sapkowskiego. Oprócz religijnych wojen husyckich na terenie Ziemi Kłodzkiej ścierały się w różnych czasach wojska polskie, czeskie, pruskie, austriackie, niemieckie. Stąd liczne warownie, twierdze, zamki i wieże rycerskie budowane w strategicznych miejscach.
Kłodzko- jedno z najstarszych miejscowości w regionie. Pierwszy raz pojawia się na kartach historii w 981r. po łacinie castellum Kladsko. Nazwa ta wywodzi się od surowca drzewnego do budowy obiektów architektonicznych- drewnianych kłód . Z surowca tego budowano mosty, domy oraz umocnienia obronne ogrodu na Górze Fortecznej. Przez Kłodzko przechodziła jedna z odnóg szlaku bursztynowego. Na dzieje i znaczenie miasta wpłynęło jego położenie, północno-wschodnia części Kotliny Kłodzkiej na pograniczu polsko-czeskim. Było to miejsce wielu bitew i prób przejęcia miasta. W mieście znajdują się dwie podziemne trasy turystyczne.
Twierdza Kłodzko to najbardziej okazały zabytek Dolnego Śląska. System obronny z okresu XVII-XVIIIw. Historia powstania rozpoczyna się w chwili powstania warownego ogrodu w X wieku. Głównym projektantem rozbudowy był Gerhard Cornelius de Walrawe – architekt i pruski generał. W czasie II wojny światowej mieściło się tutaj więzienie oraz fabryka produkująca elementy do sprzętu wojskowego. W 1960r. Twierdza w Kłodzku została uznana za zabytek i udostępniona dla turystów . W 1970r. nakręcono część zdjęć do ostatniego odcinka „Czterej pancerni i pies”. Położona na wzgórzu zapewnia nam wspaniałe widoki na okolicę. Z murów obronnych można podziwiać panoramę miasta oraz otaczających go gór. W skład kompleksu twierdzy wchodzą: Twierdza główna, fort Owcza Góra- oddalony fort pomocniczy, który miał za zadanie uniemożliwić ostrzelanie twierdzy głównej, obwarowania miejskie i umocnienie polowe. Chodniki przeciwminerskie- podziemny labirynt murowanych tuneli o wysokości od 90cm do 180cm. i szerokości 125cm. Podczas oblężenia jedną z metod walki było robienie przez wrogów podkopów pod dzieła obronne twierdzy, w celu ich wysadzenia. Dlatego też stworzono system chodników kontr minerskich- korytarzy, którymi obrońcy warowni mogli zarówno wysadzać stanowiska artyleryjskie nieprzyjaciela oblegającego twierdzę oraz likwidować ewentualne podkopy wroga. Ponieważ chodniki nigdy nie były wykorzystane a twierdza nie została zdobyta, podziemia przetrwały do dziś. Część labiryntu została udostępniona dla zwiedzających.
Podczas nocnego zwiedzania w podziemiach, bierzemy udział w spektaklu. Przenosimy się do początku XIXw, trwa oblężenie miasta. Od nas zależy czy uda nam się przetrwać fortyfikację. Trasy przebiegają przez ciemne korytarze, oświetlane tylko latarenkami. W wydarzeniu mogą brać udział dzieci powyżej 8roku życia.
Dodatkową atrakcją jaką oferuje Twierdza w Kłodzku jestuczestnictwo w krótkim szkoleniu artyleryjskim, wystrzał z repliki XVIII- wiecznej armaty. Koszt wystrzału to 80zł.Konieczna wcześniejsza rezerwacja co najmniej z 7 dniowym wyprzedzeniem.„Gra o fort”- to propozycja dla gryp szkolnych. Lekcja żywej historii, która rozgrywa się w pruskiej fortecy z XVIIIw. Oraz okresu Wojen Śląskich w latach 1740-1763r. Czas trwania to ok. 3,5h.
Podsumowując, Twierdza w Kłodzku to piękne, zabytkowe miejsce z interesującą historią, architekturą i wspaniałymi widokami, Jest to miejsce, które warto odwiedzić, aby poznać historię regionu oraz cieszyć się pięknymi krajobrazami. Na zwiedzanie można wybrać się indywidualnie lub umówić na wycieczkę z przewodnikiemW twierdzy organizowane są liczne atrakcje dla turystów.
Wydarzenia w Twierdzy Kłodzko 2023r.:
1-2 maja - Artyleryjska Majówka. Odwiedzając w tym czasie Twierdzę Kłodzko będziecie mogli przyjrzeć się różnego rodzaju działom – od późnego średniowiecza po współczesność.Premiera Monografii Twierdzy Kłodzko autorstwa profesora Grzegorza Podrucznego, która nastąpi w okolicach przełomu maja i czerwca.
Nocny Maraton Czterech Pancernych i Psa. Będzie oprowadzanie Szlakiem Pancernych, konkursy, seans, dobre jedzenie-1lipca
W sobotę, 5 sierpnia- sztandarowa impreza. Będzie miała miejsce Bitwa o Twierdzę. Kłodzkiem zawładną grupy rekonstrukcji historycznej. Mnóstwo atrakcji czeka Was w samej fortyfikacji, a popołudniem na przedpolu rozegrana zostanie bitwa...
Na zakończenie sezonu proponujemy Oktober Festung (30 września). Zapraszamy do udziału w Konsumenckim Konkursie Piw Domowych. Z pewnością nie zabraknie konkursów, dobrego jedzenia i piw rzemieślniczych.
TWIERDZA KŁODZKO
ul. Grodzisko 1, 57-300 Kłodzkotel.: +48 74 867 34 68(REZERWACJA GRUP WYŁĄCZNIE ZA POMOCĄ FORMULARZA REZERWACJI)
(REZERWACJA NIE OBOWIĄZUJE TURYSTÓW INDYWIDUALNYCH)e-mail: twierdza@twierdza.klodzko.pl
fb: TwierdzaKlodzko Miejsca, które warto zwiedzić w Kłodzku:• Podziemną Trasę Turystyczną
• Muzeum Ziemi Kłodzkiej
• Minieuroland
• Rynek
• Kościół parafialny Wniebowzięcia NMP