Atrakcje Kudowy-Zdrój, Gór Stołowych i okolic

Obcowanie z naturą jako lek na lęki, depresję, stres

Zdrowe nawyki W niektórych krajach przepisują ją na receptę. JAKI WPŁYW NA NASZE ZDROWIE PSYCHICZNE MA NATURA? Temat szczególnie ważny teraz, gdy my, nasi bliscy i znajomi borykają się ze zmartwieniami, czy samotnością. Ale temat też ważny dla rodziców, warto uczyć dzieci zdrowych nawyków od małego, tłumaczyć jak trzeba dbać o siebie nie tylko przez mycie ząbków, ale również byciem na łonie natury i pokazać, ile radości może nam to sprawić. Bardzo często, w przygotowaniach dzieci do szkoły, wyjazdu na studia, czy do pierwszej pracy, zapominamy o rozmowach na temat jak radzić sobie ze stresem ktory może być związany z nowym wyzwaniem.

O tym, jak zbawienny wpływ ma natura na naszą psychikę, dowodzą kolejne naukowe badania. Już dwie godziny w tygodniu czasu spędzonego na łonie natury niesie za sobą niesamowite korzyści zdrowotne. Co ważne, w tym kontekście znaczenia nie ma to, czy spędzamy czas na egzotycznej plaży, w przydomowym ogrodzie czy pobliskim parku, bowiem każda z tych form ma pozytywny wpływ na nasze samopoczucie, a także wiele poważnych dolegliwości związanych ze zdrowiem psychicznym.

Niedawne badania przeprowadzone na University of Exeter w Wielkiej Brytanii dowodzą, że już dwie godziny tygodniowo czasu spędzonego na łonie natury ma zbawienne korzyści dla naszego zdrowia. W ramach badania 20 tysięcy uczestników zapytano o ich codzienną rutynę oraz czas poświęcany na kontakt z naturą. Jak się okazało, osoby, które przynajmniej raz w tygodniu znajdowały czas na regenerację na świeżym powietrzu deklarowały znacznie lepsze samopoczucie psychiczne oraz fizyczne. Co istotne, z przeanalizowanych danych wynika, że znaczenia nie miały w tym kontekście inne czynniki, takie jak wiek, płeć, wykonywany zawód czy status społeczny badanych osób. Z przeprowadzonego badania wiadomo również, że osoby, które chętnie spędzają czas blisko natury najczęściej wybierają tereny nie dalej niż 2 km od swojego miejsca zamieszkania.

Inny eksperyment przeprowadzony na Uniwersytecie Stanforda w USA wykazał z kolei, że już 90 minut kontaktu z naturą pomaga istotnie poprawić samopoczucie i zniwelować tak zwane ruminacje, czyli natrętne, negatywne myśli pojawiające się w naszej głowie,w nadmiarze mogące prowadzić nawet do zaburzeń lękowych oraz depresyjnych. Uczestników badania podzielono na dwie grupy. Zadaniem jednej z grup był spacer po mieście, podczas gdy członkowie drugiej grupy spacerowali w pobliskich lasach oraz parkach. Następnie wszystkich uczestników eksperymentu poddano badaniu rezonansem magnetycznym. Badacze przyjrzeli się między innymi korze przedczołowej, której aktywność wzrasta wraz z pojawianiem się ruminacji. Jak się okazało, u osób, które przez 90 minut miały bliski kontakt z naturą, odnotowano znacznie mniej negatywnych, dręczących myśli oraz poprawę samopoczucie. Spacer po terenach miejskich w żaden sposób nie wpłynął z kolei na mózg badanych. Wyniki badania po raz kolejny wskazały zatem na terapeutyczną rolę natury w życiu człowieka.
Liczne badania na całym świecie dowodzą także, że kontakt z naturą ma istotny wpływ na nasze stany emocjonalne, jak i wiąże się z większą satysfakcją życiową, zwiększonym poczuciem szczęścia, zwiększoną kreatywnością oraz wzrostem zachowań prospołecznych. Przy kontakcie z naturą spada z kolei poczucie lęku, a negatywne emocje odczuwane są znacznie słabiej. Ciekawostką może być fakt, że w niektórych krajach Europy, w tym przykładowo w Szkocji czy Finlandii, kontakt z naturą przepisywany jest na receptę, zarówno przez lekarzy pierwszego kontaktu, jak i tych dedykowanych zdrowiu psychicznemu. W Korei Południowej coraz większą popularnością cieszą się z kolei tak zwane lecznicze lasy, do których mieszkańcy azjatyckich metropolii uciekają w czasie wolnym od pracy. Ucieczka od miejskiego zgiełku pozwala im bowiem poprawić samopoczucie, a także oczyścić umysł i zwiększyć uważność, mającą istotny związek z ogólnym poczuciem szczęścia.

Niedawno czytaliśmy książkę "Kiedy? Naukowe tajniki doskonałego wyczucia czasu" autorstwa Daniela H Pinka, którą polecił Bill Gates. Bill Gates napisał, że ta książka odmieniła jego życie. Autor "Kiedy" , powołując się obficie na ustalenia psychologów i biologów, neurobiologów i ekonomistów, ujawnia i radzi, jak dzięki poznaniu tajników wyczucia czasu lepiej żyć, wydajniej pracować i odnosić sukcesy. W książce czytamy, że najlepszą przerwą w pracy, czy przed trudnym egzaminem, czy też ważnym spotkaniem, jest 20 minut spędzonych na łonie natury. Poprawia to nie tylko nasz stan emocjonalny, ale również produktywność i kreatywność.

Lato, wakacje, to idealny moment aby wyrobić zdrowy nawyk kontaktu z naturą. Zapamiętajmy to uczucie szczęścia i radości, jakie dają nam spacery, górskie wędrówki czy jazda rowerem. Już teraz warto pomyśleć, jak po powrocie z urlopu zachować to uczucie przez cały rok. Zaplanujcie sobie regularne weekendy za miastem czy krótkie wycieczki po waszej okolicy. Zmieńcie przerwę na lunch na 20 minutowy spacer. "Nie mam czasu" nie powinno być wymówką - nasze zdrowie, dobre samopoczucie, radość życia jest w końcu naszym priorytetem i dlatego priorytetowo trzeba traktować poświęcany na to czas.

Autorem części artykułu jest Klinika Psychologiczno-Psychiatryczna PsychoMedic.pl która świadczy usługi z zakresu leczenia depresji, zaburzeń odżywiania się, zaburzeń nerwicowych i lękowych, zaburzeń seksualnych, uzależnień, zaburzeń psychotycznych, zaburzeń osobowości, zaburzeń snu.

Daniel H Pink jest autorem bestsellerów z listy New York Timesa "Drive" i "Jak być dobrym sprzedawcą". Książka "Kiedy" dostępna jest w języku polskim.
Autorem pięknych zdjęć jest Magda z Cuda Niewidy która niedawno nas odwiedziła.Interesujące? Zapraszamy na profil "Czekamy Na Was W Kudowie" na portalu Facebook gdzie znajdą Państwo więcej informacji na temat naszej okolicy


prev next

#CzekamyNaWasWKudowie #AktywnaKudowa #RodzinnaKudowa #KudowaZdrój

Villa Antica & Villa Elizabeth Kudowa-Zdrój
Najlepsze atrakcje turystyczne Kudowy na wyciągnięcie ręki

Pensjonat Kudowa Zdroj Pensjonaty Spa Kudowa Hotele Wille Noclegi dla grup wycieczki integracyjne wakacje majowka wielkanoc boze cialo jesien