Atrakcje Kudowy-Zdrój, Gór Stołowych i okolic
Park Zdrojowy i Uzdrowisko Kudowa-Zdrój
Centrum życia towarzyskiego każdego uzdrowiska toczy się w pijalni wód mineralnych. Tak jest i w Kudowie, tym bardziej, że tutejsza pijalnia wód uchodzi za jedną z najpiękniejszych w Polsce. Podobnie jak Park Zdrojowy, założony w XVIII wieku na wzór parków angielskich i rozbudowany znacznie w XIX wieku.
Wchodzi się do niego kamienną kaskadą schodów, spotykając się natychmiast z wielowiekową historią. Deptakami Parku Zdrojowego spacerowali niegdyś królowie i władcy - Fryderyk Wilhelm III, cesarz Franciszek I, czy car Rosji Aleksander I oraz Winston Churchill, Bruno Schulz i… przyszły prezydent Stanów Zjednoczonych John Quincy Adams.
Historia uzdrowiska sięga początku XVII wieku, kiedy po raz pierwszy pojawiły się informacje o dobroczynnym działaniu na zdrowie wód z kudowskich źródeł. Zaledwie sto lat później renoma, jaką cieszyły się miejscowe wody mineralne sprawiła, że wypełnione nimi butelki regularnie wysyłane były na dwór królewski w Berlinie.
Schorzenia, jakie z ich pomocą można było leczyć, opisał pierwszy polski przewodnik, w którym przedstawione zostały również szlaki i atrakcje turystyczne okolic Kudowy. Zawierające szczawiany wody kudowskie miały zbawienny wpływ na "flegmiste piersiowe choroby, także dolnego ciała tak w męskiej, jako i białogłowej płci, kaszle z flegmą, w piersiach ociężałości, oddech trudny, zatkanie gruczołów kiszkowych i kanałków mlecznych, utyskiwanie na wątrobę, śledzionę, zatrzymanie miesięcznego odchodzenia, katar i łamanie w członkach".
To cudowne działanie docenili także ranni żołnierze niemieckiej armii, którzy przybywali tu na rekonwalescencję w czasie I wojny światowej. W działającym dziś w Kudowie sanatorium "Polonia" mieszkał w latach 20. ubiegłego stulecia sam Winston Churchill, późniejszy premier Wielkiej Brytanii.
Do dziś Kudowa ma atmosferę eleganckiego i spokojnego kurortu - nazywano ją niegdyś nawet "przystanią arystokracji pieniądza". Przyjezdni mają do wyboru liczne atrakcje, m.in. koncerty i przedstawienia. Raz w miesiącu odbywają się koncerty muzyki poważnej pod tytułem "Bliżej Moniuszki", które mają przypominać o dorocznym wielkim święcie muzyki, jakim jest Festiwal Moniuszkowski. Moniuszko ma zresztą w Kudowie-Zdroju ulice i domy wczasowe swojego imienia.
• chorób naczyń obwodowych
• chorób układu trawienia
• chorób ortopedyczno – urazowych
• chorób reumatologicznych
• chorób endokrynologicznych
• cukrzycy
• otyłośći
• chorób krwi i układu krwiotwórczego
Leczenie uzdrowiskowe w Kudowie Zdrój bazuje się na na szczawach wodorowęglanowo – sodowo – wapniowych, żelazistych, borowych pozyskiwanych ze źródeł „Śniadecki”, „Moniuszko” i „Marchlewski”. Stosuje się je do kuracji pitnej, kąpieli mineralnych i unikalnych suchych kąpieli. Inne naturalne tworzywa niezwykle cenne to borowina, którą wykorzystuje się do kąpieli i okładów. Dla zdrowia i urody polecamy kąpiele z alg, kąpiele solankowe z Morza Martwego oraz kosmetyczną borowinę. Klimat w Kudowie-Zdroju, choć jeden z najłagodniejszych w polskich górach, uchodzi za "silnie bodźcowy". Śnieżne zazwyczaj zimy sprzyjają wszelkiej aktywności właściwej dla tej pory roku, a lato - za sprawą łagodzących tutejsze warunki klimatyczne lasów - jest suche, ciepłe, ale bez, zniechęcających do górskich wędrówek, upałów.
Spacerem po Parku Zdrojowym
Przechodząc się po Parku Zdrojowym, zrobiliśmy dla Państwa krótki film aby przybliżyć Wam atmosferę jaka tu panuje i pokazać jak jesf pięknie u nas.