„Gigantyczne skocznie, najlepsi riderzy i kozacka atmosfera. Wpadnij na event Szymona Godźka i zobacz najlepszych zawodników w akcji w trakcie pierwszej edycji Fest Sessions Polska!” Tak o wydarzeniu napisał Maciej Świerz dla Red Bulla.

Mistrz Świata, Szymon Godziek, zaprosił na imprezę z cyklu Fest Series ponad 20 zawodników i zawodniczek na loty na olbrzymich hopach. W trakcie imprezy Big Air, ekipa zrobiła świetne filmy „The Old World Movie”. W wywiadzie Szymon Godziek, na pytanie Macieja Świerza  „Czym to wydarzenie będzie dla Ciebie i dla polskiej sceny rowerowe? odpowiedział: „Myślę, że to będzie wielki krok na przód, bo czegoś takiego jeszcze w Polsce nie było. Takie loty na freeride’ówkach, na pełnej prędkości to już prawdziwy Big Air. Na takich przeszkodach rowery zachowują się zupełnie inaczej.” Fani sportu mogli oglądać loty mistrzów podczas kilku sesji na Brzozowiu. Dodatkowo, zorganizowany został piknik z kiełbaskami i innymi atrakcjami typowo outdoorowymi.

Fest Series to formacja kontrkulturowego jamu założona przez siedmiu podobnie myślących profesjonalnych MTB freeriderów, którzy nie mogli wyrazić swojego stylu jazdy w istniejących w tamtym czasie zawodach i dlatego stworzyli własną platformę imprez.

Przez lata konkursy były tworzone przez korporacje i promotorów - rowerzyści narzekali, że brak im innowacji, wizji, kreatywności, a przede wszystkim wkładu samych zawodników.

Fest series zmieniła to wszystko i przekopała swój format jam, aby stać się NAJPOPULARNIEJSZYM WYDARZENIEM W BRANŻY, zgodnie z głosowaniem 4 milionów użytkowników serwisu Pinkblke.com

Dzięki ogromnym skokom, których nigdy wcześniej nie widziano, cechom, których nie ma nigdzie indziej na ziemi, trasom, które zostały skrupulatnie zaprojektowane przez najlepszych kolarzy na świecie, a trasy zostały skrupulatnie skonstruowane, aby zapewnić rowerzystom całkowitą i absolutną swobodę.

Ten format szybko stał się jedną z najbardziej oczekiwanych i cenionych na świecie serii o kolarstwie górskim.Z wyborem najbardziej elitarnych talentów w sporcie pojawiającym się, by zaimponować rówieśnikom; każde nowe wydarzenie podnosi poprzeczkę tego, co jest możliwe na rowerze górskim.


Freeride oraz freestyle MTB to ekstremalne wersje sportów rowerowych – cały szereg dyscyplin, w których najważniejszym elementem są wykonywane na różnych przeszkodach ewolucje w powietrzu. Szymon Godziek od lat znajduje się w światowej czołówce zawodników zajmujących się kolarstwem grawitacyjnym, a także uczestnikiem najbardziej elitarnych zawodów i pokazów, m.in.: District Ride w Norymberdze oraz Red Bull Rampage w Utah. Jako pierwszy zawodnik na świecie wykonał takie triki jak cashroll i tsunami backflip, uznawane za jedne z najbardziej skomplikowanych i widowiskowych w tym sporcie.

Kiedy założyciele Fest Series, Nico Vink i Makken, zaczęli dzielić się swoimi pomysłami i wymieniać zaproszeniami na przejażdżki po swoich lokalnych obszarach z przyjaciółmi, pomysł się spodobał. Nico podzielił się: „Miałem szczęście, że zostałem zaproszony na festiwal Hillbilly w Makken i po prostu zdecydowaliśmy, że jest nas solidna grupa, która ma większą wizję tego, czego chcemy. Chcieliśmy jeździć innymi rzeczami niż to, co oferowali nam obecni organizatorzy wydarzeń lub branża. Teraz minęło kilka lat i nadal robimy to, co chcieliśmy, czyli jeździć naprawdę fajnymi miejscami z naszymi przyjaciółmi i inspirować ludzi do zabawy i jeździć tak, jak chcesz. Od 2013 roku wydarzenia FEST przemierzają cały świat od Norwegii po Afrykę i wnętrze Kanady. Podobnie jak w filmie dokumentalnym z lat 60., Endless Summer the FEST zawodnicy mają niekończącą się misję ścigania przepływu. Unikając stresujących zawodów, które pozbawiły ich iskry pasji, czują się zmotywowani do jazdy po coś bardziej prawdziwego. W tym miejscu scenariusz się odwraca, ponieważ pozornie samolubna motywacja kolarzy do samodzielnej jazdy w rzeczywistości przynosi korzyści osobom spoza klubu.Poniżej możecie zobaczyć naprawdę odjazdowe filmy z imprezy, nakręcone u nas na Brzozowiu. Dodaliśmy tez linki do wywiadu z Szymonem oraz link do profilu braci Godziek, który nawet dla niezainteresowanych sportem MTB jest ciekawy!

Do zobaczenia następnym razem!

Galeria zdjęć

Na Facebooku możecie zobaczyć galerię zdjęć z imprezy!

https://www.facebook.com/295135330660306/posts/2150677185106102/?d=n

Szymon Godziek zaprasza na polski przystanek Fest Series!

Olbrzymie loty i najlepsi riderzy z całego świata zebrani w jednym miejscu. Nie, nie to nie Red Bull Rampage, a Fest Sessions Polska organizowany przez Szymona Godźka!
Autor: Maciej Świerz

Kim są bracia Godziek?

Niezwykła historia rowerowych braci

Zobaczcie jakie fajne filmy z imprezy wjechały na YouTube