Atrakcje Kudowy-Zdrój, Gór Stołowych i okolic
Rezerwat przyrody “Torfowisko pod Zielencem”
Czerwony dywan nie dla celebrytów ale dla brzóz błotnych i roślin owadożernych!
Jest to rezerwat o powierzchni 231,88 ha utworzony dla ochrony ciekawych i rzadkich gatunków roślin chronionych oraz naturalnych zbiorowisk roślinnych. Rezerwat utworzono głównie dla zachowania i ochrony naturalnego torfowiska wysokiego z brzozą karłowatą.
Torfowisko tworzą dwie misy: „Topielisko” i „Czarne Bagno” Na kępach poprzedzielanych oczkami wodnymi rośnie bogata roślinność torfowiskowa. Urokliwość tego miejsca doceniono już w 1919 r., gdy utworzono tu, jeden z pierwszych w Niemczech, rezerwat przyrody. W okresie międzywojennym poszerzono go do 218 ha, budując przy okazji drewniane pomosty i wieże widokowe, a w 1954 r. rezerwat powołano ponowni Krajobraz torfowiska bywa porównywany do tundry arktycznej, tajgi syberyjskiej, a nawet do wyglądu Europy z czasów panowania lodowca. Istnieją przypuszczenia, że torfowisko jest reliktem epoki lodowcowej, a jego wiek oszacowano na 7600 lat.
Torfowisko położone jest na na wysokości 760 m n.p.m Miąższość torfu przekracza miejscami 8 m. Podłoże torfowiska tworzą nieprzepuszczalne skały: margle i piaskowce usadowione na gnejsach, ukształtowanie terenu jest niemal poziome. Przepływające przez rezerwat strumienie mają wodę zabarwioną na ciemnoczerwony kolor (poprzez wypłukiwanie z torfowiska kwasów humusowych), pomimo tego woda nadaje się do picia. Jeśli chodzi o roślinność, to znajdziecie tutaj wiele gatunków mchów i torfowców, brzozę karłowatą I błotną. Są tutaj również rośliny owadożerne takie jak rosiczka okrągłolistna i rosiczka długolistna W powietrzul latają ważki i motyle. Na terenie rezerwatu (wzdłuż zielonego szlaku turystycznego) znajduje się ścieżka przyrodnicza prezentująca na tablicach przyrodę torfowiska, proces powstawania torfu itp.
Przez rezerwat prowadzi ścieżka z drewnianych bali. Po drodze mija się drewnianą wieżę widokową z której można powdziwiać północną część rezerwatu (Topielisko); pięknie widać też czeskie schronisko Masarykova Chata. Ze względu na grubość torfu (do 8,5 metra), wszystkie budowle wznoszone są według specjalnej technologii – cały ciężar wieży spoczywa na poziomych legarach (belkach).
Dojazd:
Autobusem z Duszniki lub z Zieleńca
Drogą w Dolinie Strąży (mały parking przy przystanku autobusowym)
Pieszo ze Schroniska pod Muflonem niebieskim szlakiem, następnie zielonym. 5km, około 2h.